Ugljični dioksid
Vapno za jeftino uklanjanje CO2
Njemački znanstvenici razvili jeftinu metodu za uklanjanje CO2 u industriji.
U današnje doba problem uklanjanja i zbrinjavanja ugljičnog dioksida postaje sve veći, a njegov utjecaj na povećanje stakleničkih plinova i klimatske promjene već nekoliko godina tjera mnoge znanstvene timove širom svijeta na razvoj tehnologije koja će omogućiti rješavanje tog problema koji će kroz nekoliko desetljeća opasno zaprijetiti našem planetu.
Na žalost, usprkos mnogim konceptima i projektima, do sada niti jedno industrijsko postrojenje u svijetu ne posjeduje sustav za uklanjanje i zbrinjavanje CO2, a razlog tome su visoke cijene postavljanja dosadašnjih tehnoloških rješenja.
Tehničko sveučilište u Darmstadtu vjeruje kako je pronašlo način da se ovaj problem riješi na znatno jeftiniji način, pomoću tehnologije koja se temelji na materijalu izrađenom od vapna, koji ne vrlo efikasan način može "zarobiti" ugljični dioksid, te će svoju tehnologiju primijeniti u dvije megawatne električne centrale u Španjolskoj i Njemačkoj.
Za razliku od postojećih tehnologija koje traže utrošak 50 eura po jednoj toni CO2, njihov sustav omogućuje kresanje troškova na 20 eura po toni.
Projekt temeljen na kalcijevom oksidu (vapnu) koristi proces fluidiziranog ležišta (reaktora), koje se često koristi u mnogim industrijama, pa je zbog toga jeftinije njegovo postavljanje u pogonima za proizvodnju energije, nego gradnja visokih tornjeva koji se predlažu u drugim projektima. Pored toga, kada vapno izgubi svoje svojstvo reakcije, ostatak materijala se može koristiti za proizvodnju cementa.
No najveća prednost ove metode je u tome što radi na visokim temperaturama, pa je stoga energetski dvostruko učinkovitija od ostalih. U prva dva reaktora temperatura dosiže 650 °C zbog reakcije vapna i ugljičnog dioksida, nakon čega se formira kalcijev karbonat. U drugom reaktoru kalcijev karbonat se grije na 900 °C kako bi uklonio ugljični dioksid. Vrućina iz oba reaktora se koristi za stvaranje pare koja pokreće turbinu za proizvodnju struje.
Znanstvenici navode kako je jedini limit ove tehnologije u tome što materijal nije jako stabilan, te se ne može neograničeno rabiti, no može se koristiti 100 puta prije nego što ga je potrebno zamijeniti. Niske cijene vapna u odnosu na iskoristivost ga stoga čine vrlo jeftinim rješenjem u borbi protiv ugljičnog dioksida. Znanstvenici navode kako su preliminarni testovi u dvije elektrane vrlo dobri i obećavajući, no da bi se moglo testirati sustav na komercijalnoj skali, potrebno ga je instalirati u najmanje 15-megawattnu demonstracijsku jedinicu.
Učitavam komentare ...