University of Chicago
Znanstvenici majmunima stvorili lažni osjećaj dodira
Elektrostimulacijom pomoću elektroda ugrađenih u mozak, majmuni dobivali lažne osjete.
Protetika je u posljednjih nekoliko godina doživjela veliki napredak. Hi-Tech protetska pomagala, bioničke ruke i drugi udovi, sve su učinkovitija što se tiče funkcionalnosti, pa se sada znanstvenici više ne bave toliko mehaničkim svojstvima, već žele ljudima pružiti pravi osjećaj dodira. Nedavno smo pisali o švicarskim znanstvenicima koji su proizveli protetsku ruku s dodirnim senzorima koji se spajaju na dva glavna živca ruke, čime se pacijentima djelomično vraća osjećaj dodira, a novo istraživanje znanstvenika Sveučilišta u Chicagu letvicu podiže još više.
Naime, njihova namjera je omogućiti budućim bioničkim udovima potpuni osjećaj dodira na taj način da se direktno podražavaju dijelovi mozga koji primaju signale s naših prirodnih senzora na koži koji nam stvaraju osjete dodira, pritiska, boli, topline ili hladnoće.
Stoga su oni započeli eksperimentirati s implantiranjem mikroelektroda u mozgove majmuna, točnije u područje somatosenzornog korteksa.
Mikroelektrode su potom snimale uzorke aktivnosti neurona pri određenim vrstama dodira i hvatanja za koje su majmuni bili istrenirani, a potom se proces mogao okrenuti u drugom smjeru, odnosno neuroni za koje je ustanovljeno da su zaduženi za određene aktivnosti, ispaljivali su se elektrostimulacijom, kako bi se majmunima stvarali lažni osjećaji dodira u području mozga koji ih procesira.
Istraživanje je dokazalo da se majmunima ovakvom elektrostimulacijom mozga uspješno može stvoriti osjećaj dodira, kao i osjet pritiska, bez da nešto stvarno dodiruju ili hvataju.
Znanstvenici vjeruju kako bi moždani implantati ovog tipa mogli omogućiti ljudima da svoje protetske udove prihvate vrlo lako bez dugotrajnih i napornih vježbi s neizvjesnim rezultatom, no svjesni su kako je direktan ulazak u mozak pacijenta vrlo invanzivan zahvat, pa smatraju da će se ova tehnika provoditi samo na onim pacijentima koji nemaju drugih opcija.
Čitav znanstveni rad objavljen u publikaciji Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) možete pogledati u ovom PDF dokumentu.
Izvor: NewScientist
Učitavam komentare ...