Nalazite se
Članak
Objavljeno: 24.08.2011. 13:14

P 11-4 

Popravak zuba bez bušilice

Znanstvenici Sveučilišta u Leedsu razvili su bezbolan i jednostavan način popravka oštećenih zubi bez korištenja bušilice.

Popravak zuba bez bušilice

Mnogi ljudi mrze odlaziti u posjete zubaru zbog bušilice koja ih podsjeća na neku sofisticiranu spravu za mučenje, pa već na sam zvuk koji proizvodi, požele pobjeći iz zubne ordinacije.

Tim znanstvenice Jennifer Kirkham s Dentalnog instituta Sveučilišta u Leedsu, započeo je s testiranjem potpuno nove metode popravka zubi, koja ne uključuje bušilicu, već koristi specijalni materijal na bazi peptida kojim se premaže zub. Materijal trenutno prodire kroz rupice na zubu i formira proteinski zid koji potiče regeneraciju zubne cakline. Nakon nekoliko tjedana zubna caklina se pomoću ove metode potpuno regenerira.

Preparat za ovakvu vrstu popravka zubi razvila je Kemijska škola Sveučilišta u Leedsu, pod vodstvom dr Amalie Aggeli, a sadrži peptid poznat kao P 11-4, koji se u određenim uvjetima pretvara u vlaknastu strukturu.

 rezultati su pokazali kako P 11-4 doista može regenerirati zubni materijal, pa će uskoro započeti ispitivanja na većim grupama pacijenata s raznim stadijima oštećenja zubi 

U osnovi to funkcionira tako da tekućina uđe kroz mikro pore prouzročene djelovanjem kiseline i potom spontano formira gel koji stvara okvir koji privlači kalcij i regenerira zubni mineral iznutra, što osigurava prirodni i bezbolni popravak zuba.

"Ovo možda djeluje predobro da bi bilo istina, no mi u osnovi pomažemo zubu nagriženom kiselinom da se sam regenerira. Ovo je potpuno neinvazivna tehnika, te u cijelosti bezbolna", kaže Jennifer Kirkham.

Nova tehnika je tek nedavno izašla iz laboratorija, te se počela primjenjivati na maloj testnoj grupi pacijenata čiji su zubari primijetili inicijalne znakove oštećenja zubi. Rezultati su pokazali kako P 11-4 doista može regenerirati zubni materijal, pa će uskoro započeti ispitivanja na većim grupama pacijenata s raznim stadijima oštećenja zubi.

Naravno, ova tehnika neće u potpunosti izbaciti zubarske bušilice iz upotrebe, jer za veća oštećenja, degenerativne promjene i razne uznapredovale upale i bolesti, bez poznatog i mrskog nam zvuka bušenja, nećemo moći imati hollywoodski osmjeh.   

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->