VIDI 300
Ravnatelj Ruđera o vodiku kao energentu budućnosti
Koja je tehnologija na njih ostavila najdublji dojam u povijesti 300 brojeva Vidija odgovaraju nam stručnjaci iz hrvatskog znanstvenog i tehnološkog svijeta.
Ljudi o kojima smo pisali u časopisu Vidi u proteklih 27 godina vrlo su zaslužni što je časopis VIDI doživio punih 300 brojeva.
Dio njih smo zamolili da nam kažu koji su uređaji, gadgeti, tehnologije ili hardveri ostavili najveći utisak na njih.
Pogledajte što povodom velike obljetnice 300-tog broja časopisa VIDI kažu predsjednik Hrvatskog informatičkog zbora, pionir računarstva i tvorac prvog hrvatskog robota, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković te susnivač i CEO Gamechucka.
Kristijan Zimmer
predsjednik Hrvatskog informatičkog zbora
Sjećam se kada sam na CeBIT-u vidio neki Symbian mobitel s većim ekranom i web preglednikom sa šarenom riječju “Google”. Imati cijelo ljudsko znanje “na dlanu” i “u džepu” je doista revolucija!
Branimir Makanec
pionir računarstva, inženjer, tvorac prvog hrvatskog računala i robota
To je sasvim sigurno internet i njegova dostupnost preko tako malog i tako univerzalnog uređaja kojeg nosim stalno u džepu. Služeći se njime postigao sam svjetsku pismenost i postao građanin svijeta. Nije to mala stvar!
Aleksandar Gavrilović
suosnivač i CEO Gamechucka
Najvažnija tehnologija u proteklih 27 godina je Wiki. Da, mislim da je to važnije i od 3D printera organa i od VR naočala i od mRNA cjepiva i robota na Marsu i električnih autiju i svega ostaloga. Wiki kao kolaborativni alat kojem svi mogu pristupiti i širiti ljudsko znanje je vjerojatno najvažnija tehnologija i u proteklih ne 27 nego 270 godina, to jest od kada je izdana prva klasična enciklopedija.
Dr. sc. David Matthew Smith
ravnatelj Instituta Ruđer Bošković
Zemlje diljem svijeta su se obvezale na postizanje klimatske neutralnosti do 2050. Kompaktni nosač energije koji će EU omogućiti postizanje strateških ciljeva mobilnosti bez emisije, integracije obnovljivih izvora i dekarbonizacije industrije jest vodik.
Međutim, njegova niska gustoća i eksplozivna priroda čine njegovo skladištenje i transport tehnički izazovnim, neučinkovitim i vrlo skupim. Zato je ono što me najviše fascinira upravo tehnologija tekućih organskih nosača vodika (Liquid Organic Hydrogen Carriers - LOHC) kao potencijalno održivog rješenja za pohranjivanje vodika velike gustoće, uz lako rukovanje te jednostavan transport.
https://www.vidi.hr/Lifestyle/Business-3.0/Gadget-koji-je-olaksao-lockdown-Mati-Rimcu
https://www.vidi.hr/Non-Tech/Hrvatska/Ericsson-CEO-o-tehnologiji-koja-ce-promijeniti-moderan-zivot
https://www.vidi.hr/Lifestyle/Business-3.0/Hrvatski-roboticari-o-tehnologijama-koje-su-ih-odusevile
https://www.vidi.hr/Lifestyle/Business-3.0/Legenda-hrvatskog-interneta-o-najvaznijim-tehnologijama
Učitavam komentare ...