FERIT
Tehnički studiji na moderan način
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek svoj program provodi u suradnji s gospodarstvom.
Osijek je godinama sinonim za jaku developersku i IT scenu, a jedan od ključnih kotačića u tome je i Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek (FERIT). O prednostima studiranja na FERIT-u razgovarali smo s dekanom prof. dr. sc. Dragom Žagarom.
Kako biste potencijalnim studentima koji žele steći vrhunske IT kompetencije predstavili svoju instituciju i program? Koje IT smjerove nudite, kako se oni prilagođavaju konstantnim promjenama i pojavi novih zanimanja i zbog čega su vaši programi u prednosti pred konkurencijom?
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek (FERIT) s 1652 upisana studenta u akademskoj godini 2019./2020. regionalni je lider kada su u pitanju studijski programi elektrotehnike, informacijsko-komunikacijske tehnologije te računarstvo. FERIT nudi sedam različitih studijskih programa od čega dva studijska programa na sveučilišnoj preddiplomskoj razini, dva na stručnoj preddiplomskoj razini te tri na sveučilišnoj diplomskoj razini. Na preddiplomskoj sveučilišnoj razini moguće je upisati jedan od trogodišnjih studija: Računarstvo ili Elektrotehniku i informacijsku tehnologiju koji nudi izborne blokove Elektroenergetika te Komunikacije i informatika. Od akademske 2020./2021. preddiplomski sveučilišni studij Računarstva (koji je izmijenjen na inicijativu poslodavaca i u skladu s potrebama tržišta rada) nudi dva izborna bloka: Programsko inženjerstvo i Računalno inženjerstvo. Nakon završenog jednog od preddiplomskih sveučilišnih studija, moguće je upisati neki od diplomskih sveučilišnih studija: Računarstvo, Elektrotehniku ili Automobilsko računarstvo i komunikacije. Na preddiplomskoj stručnoj razini moguće je upisati studij Računarstva ili studij Elektrotehnike (smjerovi: Elektroenergetika i Automatika). FERIT nudi i program cjeloživotnog obrazovanja Razlikovne obveze u trajanju od jedne godine, čijim se uspješnim završetkom omogućuje inženjerima koji su završili preddiplomske stručne studije upis nekog od sveučilišnih diplomskih studija FERIT-a. Svih sedam studijskih programa koje nudi FERIT moderni su studijski programi koji odgovaraju i prilagođavaju se svim zahtjevima i potrebama tržišta rada. Detaljne informacije o upisu studijskih programa FERIT-a mogu se pronaći na portalu http://postani-student.ferit.hr/.
Studenti uvijek na 1. mjestu
Svake godine svim brucošima FERIT-a organiziraju se besplatne Pripreme za brucoše iz matematike, fizike i programiranja kako bi studenti prije početka akademske godine ponovili potrebno gradivo, ali i kako bi se bez stresa upoznali s profesorima i načinom rada na FERIT-u. Naravno, tijekom cijelog studija sve su službe FERIT-a na raspolaganju studentima kako bi oni što uspješnije završili studij. Studentima FERIT-a tijekom studiranja omogućeno je sudjelovanje na mnogobrojnim izvannastavnim aktivnostima među kojima posebno izdvajamo STEM Games i Pro-student ( http://pro-student.ferit.hr/). Također, studenti se mogu uključiti i u mnoge studentske udruge kao što su Studentski zbor, IEEE Studentski ogranak Osijek i IAESTE Osijek.
Suradnja s gospodarstvom
FERIT je izuzetno ponosan na suradnju s gospodarstvom te je s ciljem unaprjeđenja te suradnje 1. svibnja 2016. uspostavljen portal STUP (www.stup.ferit.hr) koji povezuje studente FERIT-a i poslodavce, pri čemu tvrtke izravno obavještavaju studente o mogućnostima zapošljavanja, stipendiranja, izrade završnih i diplomskih radova u tvrtkama, odrađivanju stručne prakse i drugim aktivnostima. Povezanost FERIT-a i predstavnika tržišta rada vidljiva je i u nagrađivanju najboljih studenata od strane partnerskih tvrtki povodom Dana Fakulteta. Kako bi se studentima prezentirale aktualne teme iz gospodarstva, FERIT redovito organizira gostujuća predavanja tvrtki. Izravni kontakt s partnerskim tvrtkama studenti FERIT-a imaju mogućnost ostvariti svake 3. srijede u ožujku kada se organizira Dan otvorenih vrata i dan karijera (DOVIK). Jedan od izvrsnih primjera suradnje s gospodarstvom je i pokrenuti diplomski studij Automobilsko računarstvo i komunikacije. Studij je razvijen zajedno sa šest tvrtki iz područja automobilskog inženjerstva, a od akademske godine 2019./2020. izvodi se i na engleskom jeziku. Svoje nam iskustvo prenosi FERIT-ov student 1. godine Prakash Dhungana iz Nepala: „Diplomirao sam strojarstvo, no oduvijek me zanimalo automobilsko inženjerstvo. Vrlo brzo nakon što sam diplomirao, počeo sam raditi u području dijagnostike vozila. Automobilski je svijet orijentiran autonomnim i pametnim vozilima, no budući da sam imao obrazovanje iz područja strojarstva, nedostajala su mi znanja i vještine iz područja računarstva i elektronike. Tražio sam studij koji će mi ponuditi znanja i vještine u spomenutim područjima, a studijski program na engleskom jeziku koji je FERIT nudio činio se kao pravo rješenje. Nakon prvog semestra još sam više entuzijastičan i jedva čekam vidjeti kakvo će mi iskustvo u automobilskom svijetu dati ovaj studijski program“.
Kako je vaša ustanova pripremljena za online nastavu i koja su dosadašnja iskustva i tehnološka pozadina?
Nastava u doba pandemije koronavirusa bila je sasvim novi i nepoznati izazov, kako za nastavnike, tako i za studente FERIT-a, ali i cjelokupnog Sveučilišta. FERIT je vrlo uspješno odradio prelazak s kontaktne nastave na održavanje nastave u virtualnom okruženju. Već godinama se koriste LMS (Learning Management System) platforme za učenje na daljinu kao centralno mjesto na kojem nastavnici studentima objavljuju sve obavijesti vezane uz kolegije te sve materijale potrebne za uspješno svladavanje očekivanih ishoda učenja. Osim resursa dostupnih preko LMS platformi, nastavnici su koristili i videokonferencijske alate za održavanje nastave u virtualnom okruženju. Također, sve važne informacije redovito se objavljuju na internetskoj i Facebook stranici fakulteta, a za neformalnu komunikaciju studenata s prodekanom za nastavu kreirana je zatvorena Facebook grupa FERIT studenti kako bi studenti pravovremeno dobili sve potrebne informacije. FERIT i njegovi djelatnici u ovo, u najmanju ruku, čudno vrijeme koriste sve svoje potencijale, znanja i vještine koje su razvijali i usavršavali godinama kako bi olakšali proces održavanja nastave na daljinu i iz svega izašli s nekim novim (sa)znanjima.
U akademskoj 2020./2021. FERIT će pokušati odraditi što je moguće više nastave na klasičan način u predavaonicama i laboratorijima kako bi studentima omogućili što jednostavnije razumijevanje nastavnog gradiva i usvajanje definiranih ishoda učenja, a sve to uz maksimalno pridržavanje preporuka HZZJZ-a. U slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, sve službe i nastavnici FERIT-a u svakom trenutku su spremni preći na izvođenje nastave u virtualnom okruženju.
Koji su po vama najznačajniji trendovi u svijetu IT-a i na tržištu radne snage, a prema kojima će se morati prilagođavati kurikulum? Planirate li otvarati studijske programe za zanimanja u interdisciplinarnim djelatnostima kao što su machine learning, big data scientist, game developer…?
S obzirom na brz razvoj ICT-a i srodnih tehnologija te njihovu široku i interdisciplinarnu primjenu, FERIT je još 2014. godine uveo na svoje diplomske sveučilišne studije elektrotehnike i računarstva ukupno devet izbornih blokova koji omogućavaju studentima profiliranje u određenim dijelovima struke. Primjerice, u računarstvu se odabirom jednog od četiri izborna bloka na diplomskom sveučilišnom studiju student može specijalizirati za područje hardvera, softvera, robotike, umjetne inteligencije i sl., pa su tu, ovisno i izbornom bloku, onda i predmeti vezani za strojno učenje, „big data“, razvoj računalnih igara i sl. Naravno, studijski programi se kontinuirano prilagođavaju najnovijim tehnološkim trendovima, pa je tako nastao i potpuno novi diplomski sveučilišni studij Automobilsko računarstvo i komunikacije, koji je sadržajem jedinstven u RH, ali i u široj regiji. Uz to se studentima pruža dodatna mogućnost usavršavanja kroz ponudu izbornih predmeta, pa je primjerice jedan od novije uvedenih izbornih predmeta „Blockchain tehnologija i kriptovalute“, jer je Fakultet upravo blockchain tehnologiju također prepoznao kao jednu od perspektivnih.
Kolika je školarina na vašem učilištu/fakultetu i koje su mogućnosti za stipendije?
Redoviti studenti prvu godinu upisuju besplatno, a ostale godine prema uspjehu, sukladno sveučilišnom linearnom modelu studiranja. A što se tiče stipendija, otkad se koristi portal STUP, tvrtke koriste objave kako bi studentima približile mogućnosti lakšeg studiranja. Objava tvrtki, kako za posao, tako i za stipendije, ne nedostaje!
Učitavam komentare ...