Nalazite se
Članak
Objavljeno: 06.10.2023. 15:40

Razglednica iz Osijeka

The Geek Gathering konferencija

Dva sunčana dana druženja s geekovima podsjetila su nas zašto volimo IT.

The Geek Gathering konferencija

Slavonci su veseli i opušteni ljudi. Stoga ne čudi da svaka konferencija u Slavoniji ima istu takvu atmosferu. Iznimka nije ni The Geek Gathering, koji se ove godine održao početkom listopada. Poznata osječka konferencija održala se u kafiću, kino dvorani i knjižnici, s prostorom za druženje u parku. Takvo okruženje je opušteno i garantira brojna druženja dok minglamo od mjesta do mjesta. Donosi i rizik u slučaju ružnog vremena, no ove godine vremenska prognoza nije mogla biti bolja.

2 (4)
Chill: Iskoristili smo zadnje tople dane za uživanje na osječkom suncu
9 (1)
Mnoštvo: Već u ranim jutarnjim satima, „geekovi“ su željno čekali prva predavanja

Ujedinjenje geekova

IT scena u Osijeku nikad nije bila jača. Osim cijenjenih IT kompanija koje su nastale u Osijeku, mnoge druge u tom gradu otvaraju područne urede. Scena u Osijeku vrlo je živa i nevjerojatno homogena. Cijeli IT se međusobno poznaje i podržava, te se osjećamo vrlo dobrodošlima. The Geek Gathering je sveobuhvatna IT konferencija, što znači da obuhvaća teme programiranja, dizajna, vođenja, IoT, projektni menadžment, analizu, financije, neizostavni AI i druge. Paralelno održavanje više od trideset predavanja na tri lokacije od posjetitelja zahtijeva puno hodanja po Osijeku, što nam nije teško palo jer je Osijek prelijep u ovo doba godine. Sve je počelo dan ranije, predavanjima i panelom u organizaciji The Geek Gatheringa i CroAI organizacije, gdje nas je predstavnik Carneta upoznao s novim državnim projektom BrAIn.

1 (3)

Stolica više: Dvorane su bile pune i uvijek se tražila još jedna stolica

Radi se o projektu vrijednom 15 milijuna eura, koji za cilj ima povećati informatičku pismenost učenika i studenata, te osigurati sistem pametnih preporuka za profesore i učenike. Uz primjenu novih tehnologija Carnet će provesti i sveobuhvatno istraživanje o mogućnostima primjene umjetne inteligencije u školstvu. Projekt umjetne inteligencije u školstvu planira i organizacija CroAI, koja planira pilot projekt u trideset škola, kako bi uz pomoć umjetne inteligencije pospješila kurikulum i pronašla primjene naprednih tehnologija u obrazovanju. Nakon toga je uslijedio iznimno koristan panel u kojem su sveučilišni profesor, predstavnici IT kompanija i drugi diskutirali o korištenju ChatGPT-a i drugih AI alata u školama i na sveučilištima, kao i na poslu. On je neizbježan i moramo način prenošenja znanja prilagoditi novim tehnologijama. 

5 (3)
Uvodni panel: Primjena umjetne inteligencije u školama, ali i na poslu

Ako ChatGPT učenicima piše seminare, je li relikvija nekog prošlog vremena tražiti takve zadatke od njih? U predavanjima koja su uslijedila u narednim danima svaki posjetitelj je mogao pronaći temu za sebe. Prvi dan konferencije je bio rezerviran za interaktivne radionice, a predavanja su počela tek predvečer, temama o fintechu, gadgetima i zanimljivoj temi o AI-u. Upravo to posljednje predavanje nas je najviše zaintrigiralo. Radi se o temi „digitalizacije mozga“. Danas kompanije od inženjera traže konstantno učenje i primjenu novih tehnologija, što lako dovodi do burnouta. Međutim sistematskim učenjem novih tehnologija uz korištenje AI-a i strojnog učenja mogu pospješiti i olakšati ovaj proces.

3 (3)
Radionice: Osim predavanja, održane su i korisne interaktivne radionice

Krcati petak

Sunčan petak stvoren za uživanje nama je bio izuzetno užurban i zaposlen. S više od trideset predavanja, imali smo pune ruke posla ne bi li sve uspjeli pohvatati i prenijeti našim čitateljima. Već od ranih jutarnjih sati Osijek je bio krcat „geekovima“. Prema organizatoru, više od četiri stotine posjetitelja bilo je prisutno na ovogodišnjem izdanju. To je značilo borbu za svaku stolicu, ne toliko u prostoru kina, koliko na drugim, manjim mjestima održavanja. Dan smo započeli temama o developmentu i vođenju u IT-u, gdje su nas scrum master i agile coach naučili poneki novi trik za upravljanje ljudima, odriješen od okova tradicionalnog vođenja nekih minulih vremena. Konferenciju smo nastavili odličnim predavanjem o korisničkom iskustvu, da bi nastavili izborom između vrlo tehničke konferencije o IoT-u, namijenjenom inženjerima u tom području tehnologije ili pak paralelno održavanom o prepoznavanju potreba klijenata prije negoli oni sami znaju što žele. 

4 (2)
Pitanja: Publika je bila odlično raspoložena, s brojnim pitanjima za predavače

Mlada projektna menadžerica imala je odgovor na sva pitanja, te je dala uvid u razvoj softvera po agilnoj metodi, uz sve učestalije korištenje AI alata za ubrzavanje poslovnih procesa. Posebno nam je bilo zanimljivo predavanje o organizacijskim alatima, gdje je predavač uzeo za primjer Jiru. Ona je kamen spoticaja mnogim developerima koji ne žele detaljno raspisivati svoje dnevne zadatke i vide Jiru kao dežurno smetalo u radu. Međutim to dovodi do „komunikacijskog duga“, jer analitičari, projektni menadžeri i drugi dionici procesa nemaju sve informacije o razvoju. Predavač nas je upoznao s automatizacijom Jire, povezivanjem s gitom i razvojnim alatima, gdje developeri mogu automatizirati upis svojih dnevnih zadataka i satnice, što će svima smanjiti glavobolje. 

6 (2)
Predavači: su bili opušteni, baš kao i publika

Na predavanjima smo se upoznali s novim, specijaliziranim AI alatima koji imaju puno precizniju primjenu od uobičajenih popularnih chatbotova, pogotovo kod organizacije, učenja i razvoja softvera. Slušali smo o obradi velikih količina podataka i organizaciji data warehousea, mukama u odnosima s klijentima koji ne znaju što žele i mogućnostima clouda. Cijeli dan predavanja završio je u večernjim satima, gdje smo slušali o relativno novom pojmu u IT-u, FinOpsu. Radi se o izvedenici riječi Finance i DevOps, specifičnoj roli i praksi rada u kompanijama koja izvlači maksimalnu poslovnu vrijednost pomažući inženjerima, menadžmentu i financijama kod izgradnje podatkovne infrastrukture i korištenja clouda. Veliki cloud provideri će poslati mjesečne račune sa stotinama tisuća stavki u specifikaciji, što treba pomnu analizu i planiranje, kako cloud ne bi postala financijska rupa bez dna. Predavač nas je upoznao s mogućnostima optimizacije korištenja clouda i potencijalno velikih ušteda, kad se pristigli troškovi kontinuirano analiziraju, te kad postoji osoba za komunikaciju između potreba inženjera i mogućnosti menadžmenta. Hrvatska ima samo 36 certificiranih stručnjaka za FinOps, a potreba za njima raste iz dana u dan.

7 (3)
Kino: Najveće mjesto za održavanje predavanja bilo je u kultnom osječkom kinu

Od svega ponešto

Sveobuhvatne IT konferencije plodno su tlo za učenje i širenje vidika. Nama, IT novinarima, koji se moramo baviti novim temama svaki mjesec, otvara vidike u nove trendove domaće i strane IT industrije. Mjesta su to za upoznavanje novih stručnjaka i novih nada IT scene u Hrvatskoj. Unatoč bogatom programu i užurbanom tempu koji smo imali, iz Osijeka odlazimo napunjenih baterija, s novim idejama, znanjem i poznanstvima.

8 (1)
 Volonteri: Vrijedne ruke studenata osigurale su da sve teče glatko
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->