Yahoo
Američka vlada tražila podatke 40.000 korisnika Yahooa
Yahoo objavio svoj "transparency report" za prvu polovinu 2014. godine.
Nakon što je Edward Snowden dobro uzdrmao američku javnost otkrivanjem podataka o prisluškivanju i uhođenju građana bez sudskih naloga, optuživši velike IT tvrtke da tijesno surađuju s američkim špijunskim agencijama i narušavaju privatnost običnih građana, sve više kompanija javno objavljuje svoje "izvještaje o transparentnosti" iz kojih se vidi razmjer zahtjeva američke vlade o računima i podacima korisnika njihovih servisa i usluga.
Ovih je dana to učinio i Yahoo koji u svojem "transparency reportu" za prvu polovicu 2013. godine izlazi s podatkom da je američka vlada uputila zahtjev za podacima 40.000 njihovih korisnika iz te zemlje, odnosno precizno 40.322 korisnika za koje je upućeno 12.444 različita zahtjeva.
Yahoo tvrdi kako zahtjevi osim korisnika iz SAD-a, pokrivaju samo korisnike iz Kanade, Australije, Hong Konga, Indije, Novog Zelanda, Singapura, Tajvana, Francuske, Njemačke, Irske, Italije, Španjolske, Velike Britanije, Argentine, Brazila i Meksika, obzirom da za građane drugih zemalja navodno ne postoji zakonska regulativa koja bi im odobrila uhođenje i dostavljanje podataka vladama.
Naravno, čisto sumnjamo da je to u potpunosti istina, jer Yahoo može objaviti samo ono što želi, pa ovo uzmite s laganom zadrškom.
Prema ovom izvještaju Yahoo je od tih 12.444 zahtjeva odbio više od tisuću, za 4.604 je omogućio uvid u detalje, uključujući sadržaje e-mail i chat poruka, a za 6.798 zahtjeva je isporučio samo "meta podatke" poput imena računa, IP adresa, lokacija i slične.
Na poveznici izvora ove vijesti možete pogledati i podatke o zahtjevima za korisnike iz drugih zemalja, no kako mi nismo (navodno) na tom popisu, to nam se ne čini posebno zanimljivim.
U svakom slučaju, mada se Yahoo i druge tvrtke trude prikazati transparentnost, sama činjenica da to nisu prije činili, ukazuje na to da im ne treba previše vjerovati. Stoga pazite da vam PRISM ne pokupi "ključne riječi" iz nekog maila, pa jednog dana tijekom putovanja u SAD budete privedeni na obavijesni razgovor u Guantanamo.
Izvor: Yahoo
Učitavam komentare ...