AI Aliance
Intel i AMD protiv velikih AI igrača
Intel, AMD, Meta, IBM, NASA, CERN, Meta, StabilityAI i drugi partneri pokreću savez otvorenog koda u domeni umjetne inteligencije.
IBM i Meta pokreću AI Alliance u suradnji s više od 50 članova osnivača i suradnika širom svijeta, uključujući AMD, Anyscale, CERN, Cerebras, Cleveland Clinic, Sveučilište Cornell, Dartmouth, Dell Technologies, EPFL, ETH, Hugging Face, Imperial College London, Intel, INSAIT, Linux Foundation, MLCommons, MOC Alliance kojim upravljaju Boston University i Harvard University, NASA, NSF, Oracle, Partnership on AI, Red Hat, Roadzen, ServiceNow, Sony Group, Stability AI, University of California Berkeley, University of Illinois, University Notre Dame, Sveučilište u Tokiju, Sveučilište Yale i drugi, kao međunarodna zajednica vodećih razvojnih inženjera, istraživača i usvajača tehnologije koji zajedno surađuju na unapređenju otvorene, sigurne i odgovorne umjetne inteligencije.
"AI Alliance orijentiran je na akciju i izrazito je internacionalan, osmišljen za stvaranje prilika posvuda kroz raznolik niz institucija koje mogu oblikovati evoluciju AI na načine koji bolje odražavaju potrebe i složenost naših društava.
AI Alliance fokusiran je na poticanje otvorene zajednice i omogućavanje razvojnim programerima i istraživačima da ubrzaju odgovorne inovacije u umjetnoj inteligenciji, istovremeno osiguravajući znanstvenu strogost, povjerenje, sigurnost, sigurnost, raznolikost i ekonomsku konkurentnost.
Okupljajući vodeće programere, znanstvenike, akademske institucije, tvrtke i druge inovatore, udružit ćemo resurse i znanje kako bismo riješili sigurnosne probleme, istovremeno pružajući platformu za dijeljenje i razvoj rješenja koja odgovaraju potrebama istraživača, programera i usvajača širom svijeta", piše IBM u svojem priopćenju.
Također se dodaje da će AI Alliance započeti s formiranjem radnih skupina vođenih od strane članova u svim glavnim tematskim područjima. Savez će također uspostaviti upravni odbor i odbor za tehnički nadzor posvećen unaprjeđenju projektnih područja, kao i uspostavljanju općih projektnih standarda i smjernica.
Osim okupljanja vodećih programera, znanstvenika, akademika, studenata i poslovnih lidera u području umjetne inteligencije, AI Alliance planirat će partnerstvo s važnim postojećim inicijativama vlada, neprofitnih organizacija i organizacija civilnog društva.
To je sve lijepo i vidimo koji je krajnji cilj otvaranja koda umjetne inteligencije, prije svega u pružanju prilika svih zainteresiranih tvrtki i organizacija da zajednički postave pravila za dalji razvoj AI-ja kako bi svi imali koristi od njega, a ne samo tvrtke koje su pokrenule čitavu priču s generativnom umjetnom inteligencijom koja nema pretjerane mehanizme kontrole.
Međutim, postavlja se pitanje je li alijanca malo zakasnila, jer dok ona počne otvarati kod, postojeći veliki igrači će biti više koraka ispred nje. Tako da i dalje ne znamo što nam sve dobro i loše AI može donijeti u skoroj budućnosti.
Učitavam komentare ...