EIA
Vjetroelektrane u Americi nadmašile elektrane na ugljen
Električna energija od energije vjetra znatno je nadmašila proizvodnju iz elektrana na ugljen u SAD-u.
Prema izvještaju američke agencije EIA (Energy Infromation Administration), u pet godina od 2019. do 2024., proizvodnja električne energije korištenjem energije vjetra u SAD-u gotovo se udvostručila, znatno nadmašivši proizvodnju iz elektrana na ugljen.
Podaci pokazuju da je vjetar proizveo oko 25,8 GWh u ožujku 2019. i 29 GWh u travnju 2019., skočivši na 45,9 odnosno 47,6 GWh u ožujku i travnju ove godine.
U tom istom razdoblju, električna energija proizvedena ugljenom pala je s oko 80 i 60 GWh u ožujku i travnju 2019. godine, na otprilike 38,3 i 37,2 GWh u 2024. godini.
To je čak 28% više energije vjetra nego energije ugljena za ta dva mjeseca 2024. u usporedbi s 2019.
Valja ipak imati na umu da američka energetska slika nije tako bistra, jer su pad ugljena uglavnom preuzele elektrane na prirodni plin koji izgara puno čišće od ugljena, ali ipak emitira štetne emisije CO2 i posebice metana koji je više od 80 puta jači od CO2 po pitanju zagađivanja atmosfere stakleničkim plinovima.
No bez obzira na to, veliki porast u udjelu energije vjetra u energetici SAD-a, kao i općeniti porast čiste energije dobivene iz drugih izvora poput sunca, hidroelektrana, geotermalne energije, energije plime i oseke oceana i energije valova, ukazuje koliko Amerikanci ulažu u zdravu energiju, dok u Kini, nekoć najvećem zagađivaču na svijetu, gotovo 50% ukupne električne energije dolazi iz obnovljivih izvora.
Zapravo, Kina ima najveće svjetske instalacije za proizvodnju obnovljive energije poput energije vjetra, sunca , plime i oseke i valova i čini oko 31% cjelokupne svjetske proizvodnje obnovljive energije. Primjerice, dobiva gotovo jednako solarne energije kao sve druge zemlje zajedno.
Ovog ožujka, Kina je proizvela preko 100 TWh energije vjetra, koliko cijela Europa i Sjeverna Amerika zajedno.
Udvostručenje proizvodnje energije vjetra u SAD-u zasad samo predstavlja jedan dobar korak u pravom smjeru, no cilj prema 100 % energiji iz obnovljivih izvora još uvijek je jako daleko.
Učitavam komentare ...