Ai-Da
Robot prodao sliku za milijun dolara
Robot Ai-Da ušao je upravo u povijest portretom oca umjetne inteligencije Alana Turinga.
Umjetna inteligencija se danas provlači kroz sve sfere naših života, od znanosti, medicine, medija, glazbe, programiranja, ali i likovne umjetnosti.
AI umjetnik Ai-Da, robot čija je umjetna inteligencija prošla obuku iz likovne umjetnosti, prodao je sliku AI God, odnosno portret poznatog britanskog znanstvenika Alana Turinga, poznatog po razbijanju šifri Enigme iz Drugog svjetskog rata za doista nevjerojatni iznos.
Sliku je prodala poznata aukcijska kuća Sotheby's nepoznatom kupcu za 1,08 milijuna dolara, iako je bilo procijenjeno da će se prodati za između 120.000 i 180.000 dolara. Nakon žestokog nadmetanja između 27 kupaca, anonimni ponuđač je dao ponudu od 1,08 milijuna dolara i AI God je postao njegov.
Ai-Da robota je 2019. godine osmislio britanski galerist Aidan Meller, nakon čega je hardver izgrađen u suradnji s tvrtkom za robotiku iz Cornisha Engineered Arts, a grafičke algoritme koji mu omogućuju crtanje razvili su istraživači umjetne inteligencije sa Sveučilišta u Oxfordu, dok su njegovu ruku za crtanje razvili Salaheldin Al Abd i Ziad Abass, studenti Škole za elektroniku i elektrotehniku na Sveučilištu u Leedsu.
Istraživači su s robotom razgovarali korištenjem njegovog jezičnog modela, pitali ga što bi htio naslikati, a Ai-Da je spomenuo da bi volio naslikati upravo Alana Turinga, kao ključnu osobu u povijesti umjetne inteligencije.
Nakon toga su s robotom razgovarali o stilskom izboru, teksturama i bojama te su mu pokazali fotografiju Alana Turinga, da bi potom robot počeo donositi odluke i slikati svojom robotskom rukom, dok je istovremeno gledao u platno kamerama u svojim očima.
Na kraju Ai-Da je odabrala tri od 15 svojih portreta Alana Turinga, koji su zatim fotografirani i preneseni na računalo gdje je konačna slika sastavljena na temelju razgovora s robotom o tome kako želi da konačno umjetničko djelo izgleda.
Još ne znamo trebaju li se pravi (ljudski) slikari plašiti AI konkurencije.
Učitavam komentare ...