Accenture
Testiran softver za predviđanje zločina bandi
Londonska policija je 20 tjedana testirala softver tvrtke Accenture koji prati kriminalnu prošlost pojedinaca i postove na društvenim mrežama.
Londonska Metropolitan policija (MET) i tvrtka Accenture, priveli su kraju pilot program u kojem su testirali Accentureovo analitičko sofversko rješenje za borbu protiv organiziranog kriminala u Londonu.
Tijekom 20 tjedana koliko je trajala studija, softver je prikupljao podatke o različitim vrstama kriminala kojima su ga opskrbljivali službenici policijskog servisa MPS, te je potom sustavom prediktivne analitike generirao potencijalne rizike i vjerojatnosti da će poznati individualni kriminalci počiniti neki nasilni zločin, a Između ostaloga, prikupljao je i njihove postove na društvenim mrežama.
Projekt je bio targetiran na praćenje poznatih kriminalaca, članova bandi u 22 okruga Londona, tijekom razdoblja od 4 godine, te ga je provodio Accenture Analytics, odjel tvrtke Accenture Digital.
Nažalost, Accenture i MPS ne odaju previše podataka o načinu funkcioniranja ovog softvera, odnosno o točnim kriterijima po kojima je softver "baratao" članovima bandi , niti su spremni u ovom trenutku govoriti o rezultatima analize, odnosno o tome jesu li dobiveni podaci rezultirali nekom policijskom akcijom.
Ono što smo sigurni je da policija nije uhićivala nikoga prije počinjenja djela, jer je to za sada moguće isključivo u filmu Specijalni izvještaj (Minority Report), no vjerojatno su nekim osobama dali pojačanu pratnju.
Mada policija hvali ovaj softver, te vjeruje da im može uvelike pomoći u suzbijanju organiziranog zločina, neprofitna organizacija Big Brother Watch koja se bavi zaštitom privatnosti, traži da se javnosti pruže detaljnije informacije o tome kako policija koristiti podatke dobivene ovim putem.
Nadamo se da će MET i Accenture barem objaviti u kolikom je postotku softver uspio predvidjeti zločin u britanskoj prijestolnici, odnosno može li biti barem na tragu Toma Cruisea i ekipe, obzirom da nemaju nikakvog razloga skrivati te podatke, kao što ih nisu skrivali ni njihovi kolege iz Los Angelesa, kojima je sličan softver pomogao u smanjenju provala.
Izvor: Accenture
Učitavam komentare ...