Nalazite se
  • Pop Tech
  • VIDEO: Poletio KleinVisionov pravi leteći auto
Članak
Objavljeno: 01.11.2020. 12:47

KleinVision 

VIDEO: Poletio KleinVisionov pravi leteći auto

KleinVisionov leteći auto se za manje od 3 minute može transformirati iz automobila u zrakoplov.

VIDEO: Poletio KleinVisionov pravi leteći auto

Projekti letećih automobila sežu više desetljeća unazad, no osim nekoliko funkcionalnih prototipa nikada nismo vidjeli da je nešto takvo stiglo na tržište. U današnje doba letećim autima se uglavnom nazivaju dronovi za putnike, koji će uskoro stići i u komercijalnu primjenu, no oni su daleko od toga da bi ih se moglo nazivati automobilima, jer se radi o električnim multikopterima, koji mogu samo letjeti, a ne voziti prometnicama.

Slovački inovator Stefan Klein, jedan je od rijetkih entuzijasta koji ni nakon više od 20 godina rada nije odustao od izvornog koncepta letećeg automobila, pa je tako došao do prototipa kojeg je prošle godine predstavio na China International Import Expo sajmu u Šangaju, da bi ga ovih dana po prvi puta vinuo u zrak i demonstrirao ga u punoj funkcionalnosti na Piestany aerodromu u Slovačkoj, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Ono što nam je odmah upalo u oči je što KleinVisionov leteći auto na tlu djeluje poput nekakvog sportskog vozila tipa Lamborghinija, pa ga nije teško zamisliti na prometnicama, što mu daje veliku estetsku prednost u odnosu na slične avion-auto prototipe sa sklopivim krilima drugih proizvođača koje smo imali prilike vidjeti u prošlosti.

Nadalje, auto se može transformirati u zrakoplov za manje od tri minute, automatski i bez potrebe za izlaskom vozača/pilota iz njega. Bez putnika je težak 200 kg, a može nositi dodatnih 200 kg, što uključuje pilota.

Klein kaže da vas postojeći prototip može dovesti do visine od 300 metara i omogućiti brzinu od 200 km/h. Pogoni ga BMW-ov 1,6-litreni motor koji stvara snagu od 140 konja.

Za razliku od osobnih putničkih dronova koji mogu polijetati od bilo kuda, KleinVisionov leteći auto za uzlijetanje treba pistu od 300 metara, što mu je, uz potrebu za položenom pilotskom licencom, jedini nedostatak koji onemogućuje korištenje široj populaciji, no vjerujemo da bi se za njega svejedno moglo naći tržište. 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->