Sandbox Flash
Adobe: Nakon Firefoxa sandbox Flash dolazi na IE
Nakon objave sandbox inačice Flasha za Firefox, Adobe planira izdati plugin za Internet Explorer
Adobe je ovih dana objavio beta inačicu Flash Player plugina sa sandbox zaštitom za korisnike pretraživača Mozilla Firefox na operativnim sustavima Windows Vista i Windows 7.
Sandbox inačica Flasha je rješenje koje je Adobe razvijao nekoliko zadnjih godina u nastojanju da izađe na kraj s brojnim ranjivostima i bugovitim kodom svojeg Flash softvera, koji već godinama predstavlja jednu od najvećih rupa preko koje hakeri napadaju web pretraživače.
Firefox nije prvi pretraživač koji je dobio sandbox inačicu Flash Playera. U suradnji s Googleovim inženjerima Adobe je krajem 2010. godine objavio sandbox inačicu za Chrome, a slična suradnja s programerima Mozille je ovih dana rezultirala Flash pluginom za Firefox.
Beta inačica Flasha za Firefox sa sandobox zaštitom je trenutno dostupna samo programerima, no Adobe najavljuje kako će korisnicima biti dostupna tijekom godine.
Iz kompanije su najavili kako je idući na redu Internet Explorer, obzirom na broj korisnika koje ovaj pretraživač posjeduje.
"Želimo zaštititi većinu korisnika najbrže što možemo, tako da sada tražimo način primjene sandboxinga u IE,” kaže Brad Arkin, direktor sigurnosti, proizvoda i usluga u Adobeu.
Za sada Adobe još ne zna kada će sandbox inačica Flasha stići na IE, obzirom da postoje značajne razlike u pogledu načina na koji je Flash integriran u IE u odnosu na Chrome i Firefox. IE i Flash često koriste isti memorijski prostor, a IE ima i potpuno drugačiju infrastrukturu pluginova u odnosu na druga dva pretraživača, no Arkin navodi kako su Adobe i Microsoft u fazi aktivnog osmišljavanja ovog projekta.
Ako vam nije jasno što je sandbox zaštita, reći ćemo vam kako ona izolira procese na računalu, sprječavajući ili ometajući malware koji koristi "nepokrpani" bug u Flashu, čime onemogućuje napadača u hakiranju programa, dobivanju pristupa drugim programima ili operativnom sustavu.
Sandbox zaštita u Flash pluginu za Firefox slična je onoj koju je Adobe promovirao uz Adobe Reader X Protected Mode čije je objavljivanje bilo jedan od najvažnijih koraka u poboljšanju zaštite korisnika Adobe Readera.
U Adobeu kažu kako 14 mjeseci nakon objave Readera X nije pronađen niti jedan djelotvoran exploit, što je ogroman napredak u odnosu na prethodne inačice Readera koje su bile česte mete napada.
Učitavam komentare ...