Datacoup
Startup vam plaća 8 dolara mjesečno za podatke
Ako ste se pomirili s tim da netko trguje vašim podacima, zašto i vi ne biste imali neku korist?
Nije nikakva tajna da Google, Facebook, Twitter i druge društvene mreže, tražilice i servisi, zarađuju na našim tragovima koje ostavljamo na Internetu. Ako postavke privatnosti u vašim profilima nisu strogo ograničene, svi vaši lajkovi, komentari i prijatelji, tim mrežama i servisima ne predstavljaju ništa drugo nego robu koju mogu prodavati tvrtkama koje će saznati mnogo toga o vašim navikama, lokacijama i predmetima interesa.
Tvrtke su spremne platiti takve podatke jer im nema boljeg marketinga od onog ciljanog, kojim će "gađati vaše slabosti", kreirati personalizirane ponude, te saznati eventualne nedostatke svojih ponuda u odnosu na konkurentske tvrtke i proizvode. Mada to nitko od ovih velikih divova neće priznati, dugo vremena se priča da našim podacima trguju čak i kada mislimo da smo osigurali privatnost svojih profila, no to je jedna posebna priča koju ne možemo potvrditi, usprkos tome što ljude nagriza crv sumnje, jer ako nas bez našeg znanja i privole mogu pratiti špijunske agencije poput NSA, postoji velika vjerojatnost da se "stražnja vrata" u našu internetsku privatnost koriste i za prodaju podataka za čisti keš.
Mnoge ljude čak toliko ni ne smeta što netko prikuplja njihove podatke jer smatraju da im to ne može previše naškoditi, no kad čuju da se na njima zarađuje, onda si postavljaju pitanje zbog čega i sami ne bi mogli ostvariti neku konkretnu korist.
Startup tvrtka Datacoup provodi beta testiranje svoje nove usluge među 1500 korisnika, kojima omogućuje da preko njihovog istoimenog servisa sami prodaju svoje podatke. To funkcionira na taj način da na popis svojih prijatelja ili followera koji mogu vidjeti sve vaše slike, lajkove, komentare i druge aktivnosti postavite njihov servis, a oni će potom vaše podatke ponuditi zainteresiranim tvrtkama, koje će im tu vrstu usluge platiti, a Datacoup će vam isplaćivati mjesečnu naknadu za odricanje od privatnosti.
Valja reći da postoje brojne tvrtke koje se bave prodajom ukradenih, pardon, "izrudarenih" podataka, no Datacoup u cijelu priču unosi dašak transparencije i poštenja prema korisnicima, koji će se puno bolje osjećati kada im sjedne kakav novčić u džep. Beta testeri koji trenutno isprobavaju ovaj servis, od Datacoupa dobivaju 8 dolara mjesečno u zamjenu za pristup raznim kombinacijama računa na Facebooku, Twitteru, Linkdinu, Googleu+, Instagramu i "trackerima" transkacija ostvarenih kreditnim karticama poput aplikacije Nexonia koja korisnicima više od 1800 banaka širom svijeta omogućuje uvid u promete po raznim računima. To dakako ne znači da će Datacoup moći ući u vaš e-banking račun, čime bi se našli u mogućnosti da vam kradu novac, već će isključivo imati uvid u promet koji recimo obavljate Masterom, Dinersom ili nekom drugom karticom.
Sustav Datacoupa funkcionira na taj način da sami izaberete servise, mreže i račune čije podatke ćete ponuditi na prodaju, s time da ćete dobivati veću mjesečnu naknadu ukoliko se izložite više.
Pored toga, Datacopup sustav vam omogućuje uvid u vizualizacije korištenja vaših podataka, kontrolu prometa trgovanja njima, praćenje što se bolje, a što slabije plaća, pa ćete steći dojam kao da se bavite nekim malim kućnim biznisom.
Mada nam se ovo čini prilično zanimljivo i fer od strane Datacoupa, mislimo da bi bio red da nam jednom i veliki giganti društvenih mreža, tražilica i internetskih servisa počnu plaćati naknadu za ukradenu privatnost digitalnog života.
Izvor: Datacoup
Učitavam komentare ...