John McCarthy
Umro otac umjetne inteligencije
John McCarthy, tvorac programskog jezika Lisp i jedan od utemeljitelja AI-a umro je u 84. godini života.
John McCarthy, jedan od najpoznatijih računalnih stručnjaka i znanstvenika 20. stoljeća, matematičar i programer koji je zaslužan za stvaranje programskog jezika Lisp, umro je u Stanfordu u 84. godini života.
McCarthy je osim kao tvorac Lisp jezika, poznat i po tome što se prvi počeo baviti stvaranjem umjetne računalne inteligencije (AI-a), te kao čovjek koji je utro put u ono područje računalstva koje danas nazivamo "računalstvo u oblaku“.
McCarthyjev Lisp jezik je izvorno specificiran 1958., te predstavlja drugi najstariji viši programski jezik koji se i danas koristi, samo je Fortran stariji od njega.
Lisp je izvorno stvoren kao praktična matematička notacija za računalne programe, zasnovan na Churchovom lambda računu. Brzo je stekao status favoriziranog programskog jezika za istraživanja u području umjetne inteligencije.
John McCarthy računala koja pobjeđuju ljude u šahu nisu ništa bolja od treniranih majmuna
Kao jedan od najstarijih programskih jezika, Lisp je uveo mnoge ideje u računarstvo, uključujući podatkovne strukture u obliku stabla, automatsko upravljanje memorijom, dinamičko tipiziranje, objektno orijentirano programiranje i samoprevođenje.
Izmjenjivost koda i podataka također daje Lispu njegovu lako prepoznatljivu sintaksu. Sav je programski kod napisan preko S-izraza, ili listi u zagradama. Sintaksna forma je napisana kao lista s imenom funkcije ili operatora na početku, nakon kojih slijede argumenti, primjerice funkcija f koja prima tri argumenta, može biti pozvana korištenjem (f x y z).
U pedesetim godinama prošlog stoljeća McCarthy je očekivao kako će razvoj umjetne inteligencije poboljšati ljudsku vrstu, no vremenom je postao jako nesretan načinom na koji se AI razvija, jer računala koja pobjeđuju ljude u šahu nije doživio kao neki veliki napredak na tom polju, te ih je uspoređivao s treniranim majmunima.
"Dok ne uspijemo razumjeti ljudsko razmišljanje, nećemo moći stvoriti ni umjetnu inteligenciju", govorio je McCarthy.
2006. godine, McCarthy je na svojem webu objavio tekst pod nazivom "AI na ljudskoj razini je puno teže ostvariti nego što je to djelovalo 1952".
"Da su se moja očekivanja iz 1955. ostvarila, AI na ljudskoj razini bi postojao prije nego što bi se većina vas rodila", pisao je McCarth u svojem posljednjem tekstu vezanom uz računalstvo, dodavši kako je razvoj AI-a najviše zaustavilo to što ljudi nisu u stanju identificirati heuristiku koju sami koriste.
Učitavam komentare ...