Nalazite se
Članak
Objavljeno: 22.10.2013. 14:35

Spoofing Challenge 

VIDEO: Kako zavarati biometrijske sustave za logiranje

Organizacija Tabula Rasa bori se protiv hakiranja biometrijskih sustava prepoznavanja otisaka, glasa i lica.

VIDEO: Kako zavarati biometrijske sustave za logiranje

Međunarodna organizacija Tabula Rasa uz pomoć ulaganja EU za istraživanje i inovacije, želi poboljšati kvalitetu softvera za identifikaciju lica, glasa i otisaka prstiju radi sve učestalijeg problema "spoofinga", odnosno zavaravanja tih sustava za logiranje različitim tehnikama.

Organizacija Tabula Rasa okuplja 12 organizacija i tvrtki iz sedam zemalja, te je u posljednje tri godine tražila propuste u navedenim sustavima, kako bi razvijala protumjere, što bi u konačnici trebalo rezultirati sigurnijim biometrijskim sustavima.

Koliko je to problem od općeg interesa, svjedoči i podatak da je EU u projekt uložila 4,4 milijuna eura koje je konzorcij, zajedno s vlastitim ulaganjem od 1,6 milijuna eura, iskoristio za opsežna istraživanja. 

Tijekom istraživanja, Tabula Rasa je organizirala natjecanja "Spoofing Challenge" u kojima su sudjelovali stručnjaci širom svijeta radi razvoja planova napada i zavaravanja različitih biometrijskih sustava. Sudionici su pokazali mnoštvo načina napada na sustav, a najinovativniji napad na posljednjem natjecanju bio je onaj uz pomoć šminke kojom su sudionici prevarili 2D sustav za prepoznavanje lica te uspjeli da sustav to lice prepozna kao žrtvu.

Tabula Rasa_1

Ostali su sudionici uspješno prevarili sustav koristeći poznate načine napada fotografijama, maskama ili lažnim otiscima prstiju (“gumenim prstima”). 

Istraživački projekt Tabula Rasa napravio je dugačak popis mogućih spoofing napada, procijenio ranjivost biometrijskih sustava na takve napade i razvio protumjere koje primjerice otkrivaju znakove života kao što su treptanje ili znojenje, te poboljšao sigurnost biometrijskih sustava, a pet protumjera je već prenijeto tvrtkama koje proizvode identifikacijske sustave. 

Pored toga, predviđeno je da ovaj projekt otvori nova radna mjesta u europskom sektoru malih i srednjih tvrtki, jer su rezultati integrirani u komercijalna rješenja. Tako na primjer, švicarska start-up tvrtka KeyLemon u svom proizvodu već ima integrirani softver za prepoznavanje lica kojeg je razvila Tabula Rasa, čime im je pomogla osigurati niz investicija vrijednih 1,5 milijuna dolara, te otvaranje novih radnih mjesta u tvrtki.

Tabula Rasa_3

Ryan Heath, glasnogovornik Europske komisije zadužen za strategiju Digital Agenda i digitalne tehnologije, je izjavio: "Mnogi od nas imamo osobne i povjerljive podatke na svojim pametnim telefonima i tabletima, te stoga moramo vjerovati da se možemo u potpunosti osloniti na te biometrijske alate. Europska komisija je zadovoljna dosadašnjim uspjehom projekta Tabula Rasa. Niti jedna druga istraživačka grupa do danas nije ostvarila tako napredne rezultate u biometriji".

U videu dolje možete vidjeti primjer napada na sustav za prepoznavanje lica i alate Tabule Rase koji bi to trebali spriječiti. Više filmova u kojima se prikazuju razne vrste napada na sustave logiranja prepoznavanjem glasa, lica i otisaka prstiju pogledajte na ovoj poveznici.

VIDEO: Hakiranje sustava logiranja prepoznavanjem lica

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->