Cornell
Novi metamaterijal "tamniji od crnog"
Znanstvenici Sveučilišta Purdue i Norfolk State proizveli su metamaterijal koji je "tamniji od crnog", a mogao bi se koristiti za sunčeve ćelije.
Vjerojatno vam je teško pojmiti kako nešto može biti "tamnije od crnog", no znanstvenici sveučilišta Purdue University i Norfolk State University, pod vodstvom E. E. Narimanova, kažu kako su proizveli metamaterijal s upravo takvim svojstvom.
Kako navode, crna boja je u stanju apsorbirati oko 85% dolazećeg svjetla, no njihov metamaterijal može apsorbirati nevjerojatnih 99 posto svjetlosti.
Kako bi došli do takvog metamaterijala, znanstvenici su koristili mreže srebrnih nanožica unutar glinenih membrana kako bi dobili hiperbolični metamaterijal. Kako bi mu smanjili refleksiju svjetla, "izorali" su mu površinu, kako bi dobili brežuljke i brazde, odnosno namjerne defekte koji drastično smanjuju odbijanje svjetla.
Zahvaljujući vrlo niskoj refleksiji tako proizvedenog metamaterijala, prema njihovim riječima, on je u stanju "isporučiti beskonačnu fotonsku gustoću".
Znanstvenici se nadaju kako će ovo njihovo otkriće dovesti do razvoja novog tipa materijala za apsorbiranje radijacije, kao i do razvoja drastično efikasnijih sunčevih ćelija.
Čitav njihov znanstveni rad možete pronaći u ovom PDF-u.
Učitavam komentare ...