Nalazite se
Članak
Objavljeno: 07.11.2011. 11:35

Nuklearke 

Gradnja nuklearnih elektrana na Mjesecu i Marsu

Već iduće godine tim znanstvenika će izvesti demonstraciju nove vrste energetskog sustava.

Gradnja nuklearnih elektrana na Mjesecu i Marsu

Prva nuklearna elektrana čija se izgradnja razmatra radi opskrbe baza na Mjesecu, Marsu i drugim planetima i sama bi mogla izgledati poprilično svemirski, sudeći prema riječima Jamesa E. Wernera, voditelja projekta na 242. Nacionalnom skupu i izložbi Američkog kemijskog društva.
„Sustav za proizvodnju energije na principu fisije niti izgledom ne nalikuje na reaktor nuklearne elektrane“, rekao je Werner. „Sam reaktor mogao bi biti širok tek pola metra i visok 75 centimetara, poput dimenzija ručne prtljage. Uz to, u svojem sastavu nema niti rashladne tornjeve. Sustav o kojem je riječ, kompaktan je, pouzdan i siguran, te se može pokazati ključnim za podizanje naseobina na drugim planetima. Tehnologiju proizvodnje struje pomoću nuklearne fisije moguće je primijeniti na Mjesecu, Marsu, kao i na bilo kojem drugom mjestu gdje je NASA-i potreban sustavan dotok električne energije.“
Tim znanstvenika trebao bi 2012. godine izraditi demonstraciju ove tehnologije. U pitanju je projekt na kojem surađuju NASA i američko Ministarstvo za energiju. Voditelj projekta James E. Werner na čelu je Nacionalnog laboratorija u Idahu pod nadležnosti spomenutog ministarstva čija se uloga u projektu sastoji u sudjelovanju u dizajniranju reaktora i sastavljanju timova, razvoju i izradi goriva te razvoju male električne pumpe za potrebe hlađenja tekućim metalom.
„Tehnologija proizvodnje energije na principu fisije omogućuje proizvodnju velike količine struje čak i noću i u teškim uvjetima kao što su oni na Mjesecu ili Marsu. Elektrana na principu fisije na Mjesecu mogla bi proizvoditi 40 ili više kilovata električne energije, što je približno jednako količini energije potrebne za električnu opskrbu osam kućanstava na Zemlji.“ Uz to, takve elektrane bilo bi moguće smjestiti na najrazličitije lokacije kao što su krateri, kanjoni ili spilje.
„Glavna je prednost nuklearne energije u tome što je dostupna za potrebe astronauta ili paketa s opremom za provođenje eksperimenata u Svemiru bilo gdje u Sunčevom sustavu. Uz to, ova je tehnologija na visokom stupnju razvoja, pristupačna i sigurna za uporabu“, rekao je Werner.
Werner je dodao kako se fisijske nuklearne elektrane namijenjene za uporabu u Svemiru usprkos navedenim sličnostima uvelike razlikuju od komercijalnih reaktora. „Fizikalni procesi u pitanju su isti, no takve elektrane posve se razlikuju po pitanju niskih razina energije, kontrole nad reaktorom i materijala koji odbija neutrone natrag u jezgru“, objasnio je Werner. „Težina je također važan čimbenik koji se mora svesti na najmanju moguću mjeru kad je u pitanju reaktor namijenjen za korištenje u Svemiru, što nije važno kod komercijalnih reaktora.“
Prema Werneru, jednom kada se dovrši razvoj navedene tehnologije i kada dođe do njezinog priznanja upravo bi se ona mogla pokazati kao jedna od najpristupačnijih i najprikladnijih opcija za osiguravanje energije za potrebe programa svemirskih istraživanja.
izvor: znano.st

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->