Nalazite se
Članak
Objavljeno: 26.08.2011. 15:26

BLOON 

Putovanje do stratosfere balonom

Španjolski poduzetnik želi organizirati turističke letove posebnim balonom na helij, kako bi putnike čim više približio svemiru.

Putovanje do stratosfere balonom

Dok razne privatne svemirske kompanije planiraju voditi turiste u svemir suborbitalnim letjelicama, španjolski poduzetnik Jose Mariano Lopez-Urdiales i njegova kompanija Zero 2 Infinity će vas povesti na 36 km visine balonom na helij, pod nazivom Bloon.

Mada je 36 km visine daleko od toga da bi se smatralo svemirom i mada na toj visini nećete osjetiti učinke nulte gravitacije, posebno dizajnirani španjolski balon će vam pružiti osjećaj da se nalazite "gotovo u svemiru". Na toj visini možete vidjeti veličanstvenu tamu svemira, uživati u pogledu na izlazak Sunca na horizontu, kao i u veličanstvenom pogledu na površinu Zemlje, kakav ne možete doživjeti u zrakoplovima.

balon

Jedno putovanje Bloonom u trajanju od 5 sati koštat će 110.000 eura, a putnici će se nalaziti u specijalnoj atmosferskoj kapsuli, u kojoj će se osjećati ugodno, toplo i sigurno.

Sam uspon balonom na 36 km visine trajat će oko sat vremena, a potom će putnici na toj visini uživati puna 3 sata, što nam se čini možda čak i zanimljivije od komercijalnih suborbitalnih letova raketama, tijekom kojih će se sve odvijati u minutama.

Hose Mariano je u ovaj projekt krenuo u suradnji sa svojim ocem astronomom, te prvi komercijalni let planiraju izvesti 2013. godine, najvjerojatnije iznad Barcelone, a do sada su već izveli nekoliko probnih letova do 33 km visine.

Ako ste zainteresirani, već sada možete rezervirati svoj let preko ovog linka.

VIDEO

BLOON - 3d animacija i prvi pokusni letovi

Možda niste znali - STRATOSFERA

Stratosfera je sloj zemljine atmosfere koji se prostire između mezosfere i troposfere. Stratosfera je od troposfere odvojena tropopauzom, slojem koji uvijek ima jednaku temperaturu.

Stratosfera, koja se u svojem donjem dijelu zove još i ozonosfera, proteže se od 10 (na polovima od oko 8 km) do visine od oko 55 km. U ovom sloju temperatura se neprestano povisuje od -55°C (na srednjim širinama i na polovima) odnosno od -85°C (na ekvatoru), te doseže 0°C.

Sloj je stabilan zbog temperaturne inverzije. Razlog leži u raspadanju molekularnog kisika (O2) u ozon (O3) pod utjecajem Sunčevih kratkovalnih (200nm), ultravioletnih zraka. Kisik apsorbira ove, po čovjeka štetne zrake i pri tome se dijeli i vezuje u troatomski oblik kisika – ozon. Što je veća udaljenost od Zemlje, veći je udio solarnih UV zraka pa time i udio ozona. Na visini od 120 km pojavljuje se kisik gotovo isključivo kao ozon. Stratosfera sadrži 90% atmosferskog ozona.

S opadanjem atmosferskog tlaka i porastom solarnog zračenja najveća koncentracija ozona se pojavljuje na visinama 20-50 km. Visoke koncentracije ozona javljaju se također u ozonskim rupama (ozonskim rukavcima) ozonosfere, koje se mogu pružati u dubinu do 14 km.

Slojevi atmosfere koji leže iznad granice stratosfere su: mezosfera (između 70-80 km visine), termosfera (do 800 km visine) i egzosfera (između 2000-3000 km visine).

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->