ESA
VIDEO: Gradnja sela na Mjesecu
Znanstvenici ESA-e predstavili metodu za gradnju naseobina na Mjesecu.
Jan Woerner, generalni direktor Europske svemirske agencije ima novu viziju vezanu uz istraživanje svemira. On namjerava na Mjesecu sagraditi stalnu bazu koja će biti u potpunosti otvorena, odnosno dostupna za boravak i korištenje svim svjetskim nacijama, prema uzoru na Međunarodnu svemirsku postaju ISS.
Woerner kaže da čovječanstvo nikada nije bilo stalno nazočno na Mjesecu, pa bi njegova vizija onoga što naziva "Mjesečevim selom" bila veliki korak u istraživanju svemira.
Kako bi se gradnja takve baze olakšala i ubrzala, Woerner misli da taj projekt mora biti međunarodnog karaktera, što znači da bi u lansiranju, izradi i prijevozu opreme i strojeva, te gradnji objekata sudjelovale sve nacije koje već razvijaju svoje programe za slijetanje na Mjesec, poput SAD-a, Rusije, Kine, Japana i članica ESA-e.
Ovih dana u Europskom astronautskom centru u Kelnu održana je radionica u kojoj su predstavljeni koncepti gradnje naseobina na Mjesecu, a ključna poruka je bila da se za to mogu koristiti resursi s Mjeseca, poput metala, minerala i vodenog leda.
Što se tiče gradnje stambenih objekata, oni moraju biti zaštićeni od zračenja i mikrometeora, pa je ideja da se na Mjesec pošalje robotska misija koja bi prvo postavila neku vrstu kupole na napuhavanje, a potom bi specijalni rover od dna prema vrhu stavljao sloj po sloj mjesečevog regolita. Procjena znanstvenika je da bi gradnja jedne takve "kuće" trajala oko tri mjeseca, a detalje možete pogledati u ovom videu.
Kako se ništa ne bi prepustilo slučaju, znanstvenici ESA-e su započeli testiranje ove metode gradnje na Zemlji i to u Vulkanskom parku u Mayen-Koblenzu u blizini Kelna, gdje su postavili instrumente za analizu sastava vulkanskog kamenja koje je vrlo slično kamenju na Mjesecu i na Marsu. Taj eksperiment je ustanovio da spektrometarski instrument može precizno analizirati uzorke i prepoznati koji su materijali pogodni za iskorištavanje u gradnji, a u sljedećim ekperimentima znanstvenici će izvesti čitavu simulaciju gradnje predloženim metodama.
Astronaut ESA-e Andreas Mogensen navodi da gradnja naseobine na Mjesecu zahtijeva razvoj velikog broja tehnologija koje će to omogućiti, od gradnje raketa, pa do transfernih letjelica za slijetanje na Mjesec i gradnje baze, pa bi Woernerova vizija mogla biti ostvarena tek kroz 20 godina. Woerner kaže da je kod ovog projekta povratka na Mjesec dobro to što u startu ne zahtijeva velika ulaganja. Sve će započeti mali projekti raznih zemalja koji su već u fazi realizacije, a potom svi zajedno mogu mogu surađivati na projektima od opće koristi, poput gradnje teleskopa na tamnoj strani Mjeseca i gradnje stalne lunarne postaje.
Do sada se pokazalo da svemir može spajati razne nacije i omogućiti međunarodnu suradnju i toleranciju bez obzira na političke i kulturne razlike, pa Woerner drži da će takav biti i projekt uspostavljanja stalne nazočnosti čovječanstva na našem prirodnom satelitu.
Izvor: ESA
Učitavam komentare ...