Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.02.2022. 15:18

WMO 

Pogledajte koliko je prešla najduža munja na svijetu

Svjetska meteorološka organizacija izdala je potvrdu za rekordno najduži bljesak munje na svijetu.

Pogledajte koliko je prešla najduža munja na svijetu

Svjetska meteorološka organizacija WMO, međuvladina specijalizirana organizacija Ujedinjenih naroda za meteorologiju, hidrologiju i srodne geofizičke znanosti sa sjedištem u Ženevi, izdala je certifikat kojim se službeno priznaje svjetski rekord munji koja je 2020. godine zabljesnula iznad tri države SAD-a, kao najduži pojedinačni bljesak munje od kako se provode mjerenja.

Munja je u travnju 2020. godine imala dužinu bljeska od čak 768 kilometara i zabljesnula je noćno nebo nad Teksasom te se protegla preko Luizijane sve do države Missisipi.

Preneseno na Europu, ta dužina otprilike odgovara zračnoj udaljenosti između Zagreba i Berlina. Time je službeno srušen rekord munje od 709 km, koja je u listopadu 2018. zabilježena iznad južnog Brazila. 

Precizno mapiranje udara munja poboljšano je zahvaljujući naprednoj satelitskoj tehnologiji koja omogućuje mjerenja iz svemira, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Ova su mjerenja koristila nedavni napredak u načinu na koji znanstvenici izvode mapiranja udara munja, koja su se u prošlosti oslanjala na zemaljske mreže antena, GPS prijamnike i sustave za obradu zvanih Lightning Mapping Arrays (LMA). One su, međutim, imale ograničenja u smislu razmjera munja koje se može promatrati, ali nedavno im je satelitska tehnologija omogućila da ta mjerenja znatno unaprijede.

To uključuje podatke iz NASA-inih geostacionarnih operativnih ekoloških satelita, zajedno s europskim satelitom treće generacije Meteosat i kineskim FY-4 Lightning Mapping Imagerom. Oni omogućuju znanstvenicima da mapiraju opseg i trajanje bljeska munje u širim geoprostornim regijama, pri čemu se u obzir uzima i zakrivljenost Zemlje.

Uz najduži ikad zabilježeni udar munje, istraživanje također opisuje najduže trajanje jednog bljeska munje, od 17,1 sekunde, koji se dogodio usred grmljavine nad Urugvajem i Argentinom u lipnju 2020.

najduža munja

"Ovo su izvanredni zapisi iz pojedinačnih bljeskova munje", rekao je profesor Randall Cerveny, izvjestitelj o vremenskim i klimatskim ekstremima za WMO. "Ekstremi u okolišu su živa mjerenja moći prirode, kao i znanstveni napredak u mogućnosti da se takve procjene. Vjerojatno postoje još veći ekstremi i mi ćemo ih moći promatrati kako se tehnologija detekcije munja bude poboljšavala."

Studija je objavljena u Biltenu Američkog meteorološkog društva, i možete je pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi WMO dužina rekord munja
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->