Nalazite se
Članak
Objavljeno: 29.10.2012. 16:23

IBM 

Savladana nova prepreka u rušenju Mooreova zakona

IBM-ov novi procesor pogoni 10.000 ugljičnih nanocijevi umjesto tranzistora od silicija.

Savladana nova prepreka u rušenju Mooreova zakona

Znanstvenici IBM-a uspjeli su proizvesti računalni procesor temeljen na tehnologiji ugljičnih nanocijevi, sastavljen od 10.000 tranzistora. Mada je to još uvijek kap u moru u usporedbi s milijardama tranzistora u današnjim najsofisticiranijim silicijskim procesorima, ovo je značajan korak u razvoju nove tehnologije koji prije svega pruža dokaz njezine učinkovitosti.

Već smo više puta pričali o Mooreovom zakonu koji govori kako se broj tranzistora na računalnom čipu udvostručava svakih 18 mjeseci. Taj zakon se održao 4 desetljeća, uspješno predviđajući rapidni razvoj računala i pametnih telefona.

Naravno, pojam "zakon" u ovom slučaju ne znači isto kao neka fizikalni ili matermatički postulat, jer se radi o predviđanju kojem na putu stoje pravi fizikalni zakoni u kojima se kaže da će kroz pet godina broj tranzistora na čipu dostići fizički maksimum. Što tada?

IBM ima odgovor u obliku relativno nove tehnologije, ugljičnih nanocijevi. Svaka cijev je debljine jednog atoma, smotana u cilindar poput ovog na naslovnoj slici gore.

Ugljične nanocijevi provode elektricitet bolje od silicija, posjeduju idealan oblik za ulogu tranzistora, te ono što je najvažnije, mogu se znatno više smanjivati.

S druge strane, s njima je puno teže raditi, što je osnovni razlog zbog kojeg se ta tehnologija počela ozbiljnije razvijati tek nedavno. Njihova proizvodnja zahtijeva veliku preciznost i kompletno uklanjanje metalnih nečistoća koje se prirodno pojavljuju. 

IBM se žestoko uhvatio u koštac s tim izazovima, ne samo stvaranjem procesora sastavljenog od 10.000 ugljičnih nanocijevi, već i korištenjem standarnih tehnika izrade poluvodiča, što je vrlo važna stvar za sve današnje proizvođače procesora koji bi trebali usvojiti novu tehnologiju i potrošiti milijarde dolara na izradu novih alata i proizvodnih pogona.

Ovo ujedno znači kako bi Mooreov zakon doista mogao izgubiti tlo pod nogama, mada kroz jednu drugu tehnologiju. Ovime će ujedno tržište gadgeta biti mirno najmanje jedno sljedeće desetljeće, jer će im nova tehnogija omogućiti da i dalje postaju sve snažniji, moćniji i pametniji.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->