Waterchip
Učinkovit čip za jeftinu desalinizaciju vode
Tvrtka Okeanos razvija sustav za jeftino dobivanje pitke vode iz morske, koji bi mogao u potpunosti promijeniti svijet.
Svi znamo koliko je bizarna činjenica da je više od 70 posto našeg planeta prekriveno vodom, dok istovremeno gotovo milijardu ljudi ima problema s opskrbom vodom za piće, bez koje im je onemogućena zdravstvena skrb, te bavljenje bilo kakvom vrstom poljoprivrede ili stočarstva.
Upravo stoga mogli bismo reći da je voda i u današnje "e-doba" još uvijek glavni čimbenik koji razdvaja bogatstvo od siromaštva i život od smrti.
U svijetu postoje brojni humanitarni i znanstveni projekti kojima se nastoji osigurati dotok vode svim žednim dijelovima Zemlje, među kojima su posebno zanimljivi oni koji se odnose na desalinizaciju morske vode, odnosno njezino pretvaranje u pitku.
Standardna desalinizacija koja se danas koristi predstavlja proces "obrnute osmoze", te uključuje velike pumpe koje pumpaju morsku vodu kroz membrane koje molekulama vode dozvoljavaju prolaz, no sprječavaju prolazak soli. Taj proces uklanja 99 posto soli, ali je jako skup, jer zahtijeva velike količine energije, što ga čini totalno neučinkovitim i neisplativim upravo tamo gdje je najpotrebniji, u siromašnim zemljama trećeg svijeta.
Kyle Knust, mladi 26-godišnji znanstvenik i doktorand analitičke kemije na Sveučilištu Texas u Austinu, sa svojim timom već nekoliko godina radi na "vodenom čipu", sustavu koji bi trebao omogućiti jeftinu desalinizaciju morske vode uz znatno manju potrošnju energije.
Ovaj uređaj je dovoljno mali da stane u dlan, a voda protiče njime kroz mikrokanal u obliku slova Y. Jedna elektroda emitira električni naboj tamo gdje se Y razdvaja, stvarajući električno polje koje skreće sol kroz jedan ogranak kanala u obliku vrlo koncentrirane i guste otopine (salamure). Uređaj koji je nastao kao znanstveni projekt na Sveučilištu Teksas u Austinu, licencirala je tvrtka Okeanos koja ga želi komercijalizirati.
Jedan čip je u stanju ukloniti 25 posto soli iz vode, a tehnologija se može vrlo lako skalirati, pa se uređaje može povezivati u serije koje bi mogle desalinizirati vodu u potpunosti, dok je u slučaju paralelnog rada milijuna njih, teoretski moguće proizvesti istu količinu pitke vode kao ogromna postrojenja za desalinizaciju obrnutom osmozom, uz duplo manju potrošnju energije.
Izvori: Sveučilište Texas u Austinu, Okeanos
Učitavam komentare ...