Nalazite se
Članak
Objavljeno: 06.06.2016. 12:45

University of Sussex 

Učinkoviti mozgovi puževa pomažu u razvoju robota

Puževi koriste dvije moždane stanice za donošenje kompleksnih odluka o tome hoće li jesti ili ne.

Učinkoviti mozgovi puževa pomažu u razvoju robota

Znanstvenici Sveučilišta Sussex smatraju da mozgove namijenjene za umjetnu inteligenciju ne treba temeljiti na mozgovima velikih i složenih bića poput ljudi, delfina i primata, jer su oni znatno manje učinkoviti u odnosu na mozgove malih puževa.

Znanstvenici su naime ustanovili da puževi koriste samo dvije moždane stanice za donošenje kompleksnih odluka. Jedna pužu govori da je gladan, dok ga druga obavještava ukoliko se u blizini nalazi hrana.   

Znanstvenici su ovo otkrili tako što su na mozgove puževa postavljali dvije elektrode kako bi mjerili njihovu moždanu aktivnost, a konačni cilj istraživanja je da se pomogne u razvoju učinkovitih mozgova robota korištenjem minimalne količine komponenti, koje neće trošiti previše mjesta i energije, dok će istovremeno biti u stanju obavljati kompleksne zadaće.

Vođa ovog istraživanja profesor neuroznanosti George Kemenes sa Sveučilišta Sussex, rekao je kako je istraživanje također otkrilo koliko energije puževi troše kada donesu odluku, što je do sada bilo neistraženo i znanosti nepoznato.

Kemenes kaže da potraga za hranom i njezino konzumiranje spada u iznenađujuće kompleksno ponašanje s direktnim ciljem, te je donošenje takvih odluka od esencijalne važnosti za svako živo biće.

Za sada još nije poznato kada bi iz njegovog laboratorija mogao ispuzati neki robot balavac s umjetnim pužjim mozgom.

Izvor: Sveučilište Sussex

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->