Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.10.2013. 14:20

4D printanje 

VIDEO: Američka vojska razvija 4D printanje

Znanstvenici tri američka sveučilišta za potrebe američke vojske razvijaju "transformer materijale".

VIDEO: Američka vojska razvija 4D printanje

Obzirom da svi mi živimo u trodimenzionalnom svijetu koji se sastoji od tri prostorne dimenzije, plus vremena kao četvrte koja je dodana u geometriji posebne relativnosti, pomalo je teško logički zaključiti što znanstvenici Sveučilišta Illinois, Pitsburgh i Harvard smatraju pod pojmom 4D printanje.

U osnovi se dakako ne radi o stvarnom 4D printanju koje bi podrazumijevalo manipuliranje s vremenskom dimenzijom kakvo možemo susresti u SF literaturi poput predmeta koji se nalaze u vremenskom pomaku, već je to naziv za materijale kojima se uoči 3D printanja mogu isprogramirati svojstva koja bi im omogućila prenamjenu ili preoblikovanje oblika nakon izrade gotovih predmeta. Drugim riječima četvrta dimenzija bi u ovom slučaju bila svojstvo promjenjivosti.

Američka vojska je sveučilištima za razvoj tog projekta inicijalno dodijelila sredstva u visini od 855.000 dolara, što je kap u moru u odnosu na novac koji inače troše za istraživačke projekte, no ti će dolari biti potrošeni samo za razvoj koncepta, nakon čega bi trebala uslijediti prava ulaganja koja će se mjeriti u milijardama dolara.

Zadaća ovih sveučilišta će biti da izmisle takvo "4D printanje" koje će rezultirati proizvodima s mogućnostima mijenjanja svojstva za potrebe prilagođavanja okolišu ili prema zahtjevima korisnika.

Drugim riječima, takvi materijali bi mogli poslužiti za razvoj prilagodljivih maskirnih ili zaštitnih uniformi i odijela, oklopa, te u krajnjoj viziji oružja koja bi bila u stanju mijenjeti oblike, svojstva i namjene poput transformer robota.

Naravno, do razvoja transformera koji će se moći pretvarati iz aviona u automobile, podmornice i tenkove, ili maskirati u kuće, grmove i kitove, proteći će desetljeća (ako ne i stoljeća), pa će ova istraživanja započeti na mikroskopskoj razini. 

Osnovna ideja je od materijala koji već imaju određena "pametna svojstva" poput hidrogela, napraviti materijale koji će automatski moći mijenjati svoja svojstva prema vanjskim uvjetima. Kao primjer možete zamisliti maskirnu odjeću koja se bojama i uzorkom šara prilagođava šumi, pustinjskim dinama ili površini mora, a kada padne snijeg postaje bijela. 

Znanstvenici Harvarda kao primjer navode i boju automobila koja mijenja svoju strukturu kako bi se prilagodila vlažnom okolišu ili cesti na kojoj je posipana sol, čime bi sačuvala vozilo od korozije. 

Neke od ideja 4D printanja možete vidjeti u videu dolje u kojem Skylar Tibbits objašnjava razvoj tehnologije nastale na MIT-u

Izvor: Harvard

VIDEO: Skylar Tibbits o MIT-evom "4D printanju"

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->