Stentrode
VIDEO: Kretanje snagom misli
Ugradnjom ovog gadgeta u krvnu žilu, osobe će biti u stanju mislima upravljati egzoskeletonima.
Znanstvenici Sveučilišta u Melbourneu objavili su da će uskoro grupu paraliziranih pacijenata podvrgnuti revolucionarnoj proceduri koja će im doslovce omogućiti hodanje snagom misli.
Glavna stvar u ovome leži u malom uređaju veličine šibice pod nazivom "stentrode", koji će biti implantiran u krvnu žilu pored upravljačkog centra mozga koji se naziva motorni korteks, čime će se u potpunosti izbjeći potreba za kompleksnim kirurškim zahvatom na mozgu.
S tog mjesta, gadget će prikupljati moždane signale i omogućiti pacijentima pokretanje robotskih egzoskeletona spojenih na njihove udove na taj način da samo trebaju misliti na to, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Ovo tehnološko otkriće plod je zajedničkog rada 39 znanstvenika iz 16 različitih odjela Sveučilišta u Melbournu, uključujući odjele za medicinu, znanost, veterinu, kao i tehničke fakultete sveučilišta.
U znanstvenom radu objavljenom u publikaciji Nature Biotechnology, znanstvenici su objavili rezultate pretkliničkih istraživanja provedenih na životinjama pomoću stentrode gadgeta debljine od 3 mm, te navode kako su postigli uspjeh.
Stentrode je u stanju prikupljati snažne električne frekvencije koje odašilje mozak, koje se potom pretvaraju u digitalne podatke za računalo, koje zatim šalje signale egzoskeletonu pričvršćenom za ruke ili noge, čime mu se omogućuje kretanje.
Znanstvenici navode da bi se ova tehnologija kroz 6 godina mogla naći na tržištu, a osim za pokretanje egzoskeletona, stentrode bi mogle koristiti osobe oboljele od Perkinsonove bolesti, bolesti motornog neurona, opsesivno kompulzivnog poremećaja, depresije, te bi se mogao koristiti čak i za predviđanje i smirivanje epileptičkih napadaja.
Izvor: University of Melbourne
Učitavam komentare ...