Nalazite se
Članak
Objavljeno: 27.10.2023. 12:54

MIT 

VIDEO: Mjenjolika vlakna za prilagodljivu odjeću

Jeftina vlakna koja su kompatibilna s postojećim tehnikama proizvodnje tekstila, mogao bi se koristiti u prilagodljivoj i kompresijskoj odjeći.

VIDEO: Mjenjolika vlakna za prilagodljivu odjeću

Istraživači s MIT-a i Sveučilišta Northeastern u SAD-u razvili su elastomerno vlakno od tekućeg kristala koje može promijeniti svoj oblik kao odgovor na toplinske podražaje. Vlakno, koje je u potpunosti kompatibilno s postojećim strojevima za proizvodnju tekstila, moglo bi se koristiti za izradu tekstila koji se mijenja, poput jakne koja postaje više izolirajuća kako bi zagrijala onoga tko je nosi kada temperatura padne.

Istraživači su koristili materijal poznat kao tekući kristalni elastomer (LCE). Gusta i viskozna LCE smola se zagrijava, a zatim polako istiskuje kroz mlaznicu poput pištolja za ljepilo. Kako smola izlazi, pažljivo se stvrdnjava pomoću UV svjetla koja svijetle s obje strane vlakna koje se polako istiskuje, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Umjesto da vam treba kaput ili jakna za svako godišnje doba, zamislite da imate jaknu koja bi dinamički mijenjala oblik tako da postaje bolje izolirana i grije vas kako temperatura pada.

Programabilno, aktivirajuće vlakno koje je razvio interdisciplinarni tim istraživača MIT-a moglo bi jednog dana ovu viziju pretvoriti u stvarnost. Poznato kao FibeRobo, vlakno se skuplja kao odgovor na povećanje temperature, a zatim se širi kada temperatura padne, bez ugrađenih senzora ili drugih tvrdih komponenti.

shape-shifting fiber

Jeftino vlakno u potpunosti je kompatibilno s tehnikama proizvodnje tekstila, uključujući tkalačke stanove, vezenje i industrijske strojeve za pletenje, i može se proizvoditi kontinuirano kilometrima. To bi moglo omogućiti dizajnerima da ga jednostavno ugrade u širok raspon tkanina za bezbrojne primjene.

Vlakna se također mogu kombinirati s vodljivom niti, koja djeluje kao grijaći element kada kroz nju teče električna struja. Na taj se način vlakna pokreću pomoću električne energije, što korisniku nudi digitalnu kontrolu nad formom tekstila. Na primjer, tkanina može promijeniti oblik na temelju bilo koje digitalne informacije, kao što su očitanja senzora otkucaja srca.

Vezani sadržaji
Ključne riječi MIT
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->