Nalazite se
Članak
Objavljeno: 28.07.2013. 10:28

Rekord 

Znanstvenici zaustavili i zarobili svjetlo punu minutu

Sveučilište u Darmstadtu ponosi se postizanjem svjetskog rekorda u manipulaciji svjetlom.

Znanstvenici zaustavili i zarobili svjetlo punu minutu

Znanstvenici Sveučilišta u Darmstadtu postigli su jedinstven svjetski rekord. Naime, njima je uspjelo postići zaustavljanje i zarobljavanje svjetla u trajanju od pune minute.

Tijekom tih 60 sekundi koliko je bilo zarobljena, zraka svjetla bi u normalnim uvjetima prošla udaljenost od 18 milijuna kilometara, što je ekvivalent 20 dvosmjernih letova od Zemlje do Mjeseca.

Znanstvenici su ovo uspjeli postići korištenjem jednog neprozirnog kristala koji je pogođen laserskom zrakom iste frekvencije kao i njegov materijal. Nakon pogotka, atomi unutar kristala su došli u dva kvantna stanja, što znači da je kristal postao proziran na vrlo preciznoj svjetlosnoj frekvenciji. Zraka svjetla je u tom trenutku htjela iskoristiti privremenu prozirnost, no znanstvenici su brzo i precizno isključili laser što je rezultiralo da se svjetlo zaustavi i zarobi unutar kristala punu minutu. 

Drugim riječima oni su prevarili svjetlo kako bi "pomislilo" da može putovati kroz kristal, pa kada je ušlo u njega, "izlaz" se zatvorio i potom je ostalo zarobljeno u njemu.

Ovo nije prvi puta da su znanstvenici uspjeli usporiti ili zaustaviti svjetlo koje se inače kreće brzinom od 300 milijuna metara u sekundi u vakuumu.

Još 1999. godine jedan tim je uspio usporiti svjetlo na brzinu od 17 metara u sekundi, a godinu dana kasnije, drugi znanstvenici su ga uspjeli u potpunosti zaustaviti, no ono je bilo zarobljeno tek djelić sekunde, što se tada smatralo nevjerojatnim uspjehom.

Ovo postignuće znanstvenika iz Darmstadta je tako postalo svjetski rekord u zarobljavanju svjetla, te su već počeli primati čestitke i izraze divljenja kolega iz čitavog svijeta, mada nemamo blagog pojma gdje bi se ovo otkriće moglo praktično primjenjivati. No to njima nije bitno, jer je ovo čista znanost, a ne industrija.

Izvor: New Scientist

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->