NCSU
3D printanje tekućim metalom
Znanstvenici razvili tehnologiju 3D printanja pomoću tekućeg metala na sobnoj temperaturi.
U današnje doba tehnologija 3D printanja postaje sve raširenija i koristi se za izradu predmeta i struktura koje uključuju igračke, alate, namještaj, građevinske elemente, dijelove zrakoplova, a uskoro i baze na Mjesecu.
No kada se dođe do elektronskih komponenti, njih još uvijek nije moguće proizvoditi od plastičnih materijala kakvi se koriste u današnjim 3D printerima, jer je za to potreban metal.
Znanstvenici Sveučilišta North Carolina State otkrili su mješavinu tekućeg metala koji može zadržati oblik te se koristiti za 3D printanje.
Tekući metali prirodno imaju tendenciju stapanja, no znanstvenici su otkrili da tekuća legura galija i indija reagira s kisikom u zraku na sobnoj temperaturi tako da formira "kožu" koja omogućuje tekućim metalnim strukturama da zadrže svoje oblike.
Znanstvenici su razvili više tehnika za kreiranje tih struktura koje se mogu koristiti za spajanje elektroničkih komponenti u 3 dimenzije, uključujući ubrizgavanje kapi jednu na drugu, te kreiranje specifičnih oblika korištenjem kalupa.
Znanstvenici sada nastoje ovo otkriće transferirati u tehnologiju 3D printanja za potrebe izrade elektronike, no za sada je teško očekivati da bi se njihov sustav mogao skoro dovesti na tržište jer je osnovni problem u tome što je materijal koji se koristi oko 100 puta skuplji od plastike.
Očito ćemo morati još malo pričekati prije nego što ćemo u svojem podrumu printati T-1000 terminatore.
Čitav znanstveni rad objavljen u publikaciji Advanced Materials potražite na ovoj poveznici.
Izvor: NC State University
Učitavam komentare ...