Nalazite se
  • Sci Tech
  • Znanost
  • Zrakoplovi će sami proizvoditi pogonsku energiju za taksiranje
Članak
Objavljeno: 01.03.2012. 14:47

Taksiranje 

Zrakoplovi će sami proizvoditi pogonsku energiju za taksiranje

Novi energetski sustavi omogućit će zrakoplovima tihu, čistu i besplatnu energiju.

Zrakoplovi će sami proizvoditi pogonsku energiju za taksiranje

Znanstvenici Sveučilišta u Lincolnu rade na sustavima koji će zrakoplovima drastično smanjiti uporabu mlaznih motora dok se kreću na tlu (taksiraju).

Osim što će se time smanjiti potrošnja goriva, znanstvenici vjeruju kako će dovesti i do znatno tiših zračnih luka, s uvelike manjim stupnjem zagađenja okoliša.

"Taksiranje je potpuno neefikasno trošenje goriva mlaznih motora zrakoplova pri svakom letu i doprinosi povećanju buke i zagađenju okoliša", kaže profesor Paul Stewart, voditelj ovog istraživanja. "Ako zrakoplovna industrija usvoji naše sustave kroz sljedećih 15-20 godina, to će dovesti do velike koristi za nju, ali i za stanovništvo koje živi u blizini zračnih luka".

 kad jedan Airbus 320 sleti, kombinacija njegove težine i brzine stvara oko 3 megawatta energije 

Sustavi koje razvija Sveučilište Lincoln, funkcioniraju na taj način da omogućuju prikupljanje energije tijekom slijetanja zrakoplova.

"Kada jedan Airbus 320 sleti, kombinacija njegove težine i brzine stvara oko 3 megawatta vršne energije", kaže profesor Stewart. "Mi smo razvili više načina kako prikupiti tu energiju, poput generiranja elektriciteta kroz interakciju između bakrenih zavojnica postavljenih na pistu i magneta koji se nalaze na podnožju zrakoplova. Tako stvoreni elektricitet bi automatski bio distribuiran ka lokalnoj električnoj mreži, iz koje bi se potom napajali motori zrakoplova koji bi služili za taksiranje.

Studija koju su proveli znanstvenici, ukazala je kako je samoobnavljajuća energija koju stvara oprema za slijetanje vrlo djelotvorna, posebice ako se integrira u nove dolazeće tehnologije koje će dovesti do nastanka zrakoplova koji će biti djelomično ili potpuno ne električni pogon.

Profesor Stewart kaže kako im se na putu nalazi još nekoliko tehničkih izazova, među kojima je najveći težina zarkoplova. Sustavi koji bi se ugrađivali na zrakoplove ne bi smjeli utjecati na njihovo povećanje težine, jer to automatski povećava potrošnju goriva tijekom leta.

Projekt se razvija pod ingerencijom britanske državne agencije EPSRC, koja je osnovala AETN (Airport Energy Technologies Network), istraživačku mrežu čija je djelatnost razvoj tehnologija vezanih uz poboljšavanje zračnih luka, te se provodi u suradnji sa znanstvenicima Sveučilišta Loughborough

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->