Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.07.2013. 09:23

Etilen glikol 

Antifriz za jeftinu solarnu energiju

Nezamrzavajući jeftini materijali mogu dovesti do niže cijene solarnih ćelija.

Antifriz za jeftinu solarnu energiju

Znanstvenici sa Sveučilišta Oregon utvrdili su kako etilen glikol, obično korišten u antifriz proizvodima, može biti jeftino otapalo koje dobro funkcionira u reaktoru kontinuiranog protoka, tehnologiji za izradu tankoslojne solarne ćelije koja se lako masovno proizvodi na industrijskoj razini.

Istraživanje je zaključilo da će ovaj pristup funkcionirati sa sulfidom bakra, cinka i kositra (CZTS), značajnim spojem za solarne ćelije izvrsnih optičkih svojstava, obzirom da su ti materijali jeftini i ekološki bezopasni.

"Globalno korištenje solarne energije može biti smanjeno ako su materijali koje koristimo za proizvodnju solarne ćelije preskupi ili zahtijevaju korištenje otrovnih kemikalija u proizvodnji", rekao je Greg Herman, izvanredni profesor na School of Chemical, Biological and Environmental Engineering. "Trebamo tehnologije koje koriste obilan, jeftin materijal. Ovaj proces to nudi."

Nasuprot tome, mnoge solarne ćelije danas su izrađene od bakar-indij-galij diselenida (CIGS-a). Indij je rijedak, skup i uglavnom se proizvodi u Kini. Prošle godine, cijene indija i galija korištenih u CIGS solarnim ćelijama bile su oko 275 puta veće od cinka korištenog u CZTS ćelijama.

Tehnologija razvijena na Sveučilištu Oregon koristi etilen glikol u među-fluidičkim reaktorima koji može ponuditi preciznu kontrolu temperature, vrijeme reakcije i transport materije kako bi se dobila bolja kristalna kvaliteta i visoka ujednačenost nanočestica koje čine solarne ćelije. Sve su to čimbenici koji poboljšavaju kvalitetu kontrole i učinkovitost.

Ovaj pristup također je brži - mnoge tvrtke još uvijek koriste sintezu "serijskog načina rada" za proizvodnju CIGS nanočestica, proces koji u konačnici može potrajati cijeli dan, u usporedbi s oko pola sata koliko je potrebno reaktoru kontinuirane protočnosti. Dodatna brzina takvih reaktora smanjit će konačne troškove.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->