Nalazite se
  • Sci Tech
  • Znanost
  • Genetski poboljšanim božićnim drvcima ne otpadaju iglice
Članak
Objavljeno: 05.12.2023. 17:07

NC State University 

Genetski poboljšanim božićnim drvcima ne otpadaju iglice

Znanstvenici već 40 godina genetskim inženjeringom poboljšavaju jele kako bi smo dobili savršena božićna drvca bez nereda.

Genetski poboljšanim božićnim drvcima ne otpadaju iglice

Uskoro ćete ponovno razmišljati o božićnom drvcu, jer ćete trebati donijeti odluku o kupnji pravog drvca ili umjetnog. Ukoliko smatrate da umjetna drvca nisu ono pravo jer ne mogu pružiti onaj izgled i miris prave jele, trebat ćete se zaputiti u kupnju nekog posječenog ili "živog" drvca u tegli, koje nakon blagdana možete negdje zasaditi i osjećati kao zaštitnik prirode.

Znanstvenici na američkom sveučilištu NC State University, već 40 godina provode program selekcije i genetske modifikacije Fraserovih jela, vrste koja se smatra najboljom i najljepšom za božićna drvca.

Njihova najnovija drvca, osim što su lijepa, čvrsta i pogodna za kićenje kuglicama i lampicama, traju vrlo dugo i odbacuju samo djelić iglica u odnosu na drvca koja smo do sada kupovali i koja su nam godinama stvarala nered u kući i stanu.

fraser-fir-christmas-trees-ncsu-1500x844-1

Program genetike božićnog drvca na Sveučilištu NC State testirao je gotovo 30.000 Fraserovih jela i identificirao 25 ​​s najboljom genetikom. Ova vrhunska stabla razmnožena su i posađena u vrtu od šest hektara u istraživačkoj stanici Upper Mountain u Sjevernoj Karolini 2018.

Neka od više od 1000 stabala već daju češere sa sjemenkama, koje mogu sadržavati do 100 sjemenki koje predstavljaju sljedeću generaciju stabala. Istraživači skupljaju češere kako bi ih proučavali, planirajući ih naposljetku poslati u novoizgrađeni pogon za preradu sjemena kako bi mogli distribuirati sjeme uzgajivačima između 2026. i 2028.

Fraserovim jelama općenito je potrebno najmanje sedam ili osam godina kako bi dosegle komercijalnu visinu od 1,8 do 2,1 m, a uz poboljšanu genetiku, stabla su u prosjeku viša 30 cm. 

fraser-fir-christmas-tree-needles-ncsu-1500x844-1-1024x576

Za razliku od većine četinjača, koje gube najviše iglica u 40 dana nakon berbe, Fraserove jele drže svoje nekoliko mjeseci, a zahvaljujući genetskom radu istraživača, očekuje se da će modificirana stabla izgubiti manje od 1% do 2% svojih iglica. 

Nažalost, oni koji se žele dočepati ovih super-jelki moraju pričekati. Ako uzgajivači zasade genetski modificirana stabla do 2030., ona neće biti dostupna kupcima do 2037. godine i to u početku samo u SAD-u.

Stoga ćete još dosta Božića morati provesti u pometanju i usisavanju iglica, ukoliko se dakako ne odlučite na umjetni "bor".

Vezani sadržaji
Ključne riječi NC State University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->