Nalazite se
Članak
Objavljeno: 27.10.2023. 15:15

Ohio State University 

Golubovi uče na isti način kao AI modeli

Istraživanje je pokazalo da golubovi za rješavanje zadataka koriste iste principe kao AI.

Golubovi uče na isti način kao AI modeli

Nova studija istraživača s američkog Sveučilišta Ohio State pruža dokaze da se golubovi hvataju u koštac s nekim problemima baš kao što bi to učinila umjetna inteligencija.

Prethodna istraživanja su pokazala da su golubovi naučili kako riješiti složene zadatke kategorizacije za čije rješavanje ljudski načini razmišljanja poput selektivne pažnje i korištenja eksplicitnih pravila ne bi bili korisni.

Istraživači su teoretizirali da su golubovi koristili "brute force" metodu grube sile za rješavanje problema koja je slična onoj koja se koristi u modelima umjetne inteligencije, rekao je Brandon Turner, glavni autor nove studije i profesor psihologije na Sveučilištu Ohio State.

Turner i njegovi kolege testirali su jednostavan model umjetne inteligencije kako bi vidjeli može li riješiti probleme na način na koji su mislili da to rade golubovi i upalilo je.

"Pronašli smo stvarno jake dokaze da su mehanizmi koji vode učenje golubova nevjerojatno slični istim principima koji vode moderno strojno učenje i tehnike umjetne inteligencije", rekao je Turner.

fx1_lrg

"Naša otkrića sugeriraju da je u golubu priroda možda pronašla način da stvori nevjerojatno učinkovitog učenika koji nema sposobnost generaliziranja ili ekstrapolacije kao što bi ljudi."

U studiji je golubovima pokazan stimulans, koji je mogao uključivati ​​linije različitih širina i kutova, koncentrične prstenove i presječene prstenove. Morali su kliknuti gumb s desne ili lijeve strane kako bi označili kojoj kategoriji pripada. Ako su točno shvatili, dobili su kuglicu hrane, a ukoliko su pogriješili, nisu dobili ništa.

U istraživanju su bila četiri različita zadatka, neki teži od drugih. Rezultati su pokazali da su, putem pokušaja i pogrešaka, golubovi poboljšali svoju sposobnost donošenja točnih odluka u jednom od lakših eksperimenata s oko 55% na 95% vremena. Čak i u težem scenariju, njihovi točni odgovori poboljšali su se s 55% na 68%.

Istraživači vjeruju da golubovi koriste takozvano asocijativno učenje, koje povezuje dva fenomena jedan s drugim. Na primjer, lako je razumjeti vezu između "vode" i "mokrog".

"Često se smatra da je asocijativno učenje previše primitivno da bi se objasnilo složeno vizualno kategoriziranje poput onoga što smo vidjeli kod golubova", rekao je Turner.

AI model istraživača bavio se istim zadacima koristeći samo dva jednostavna mehanizma za koje se pretpostavlja da koriste golubovi, asocijativno učenje i ispravljanje pogrešaka. Poput golubova, AI model je naučio praviti ispravna predviđanja kako bi značajno povećao broj točnih odgovora.

"Za ljude je izazov kada im se daju zadaci kao što su oni dani golubovima da pokušaju osmisliti pravilo ili pravila koja bi mogla olakšati zadatak. Ali u ovom slučaju nije bilo pravila koja bi ovo mogla učiniti lakšim. To ljude stvarno frustrira i često odustaju od ovakvih zadataka," kaže Turner. 

"Golubovi ne pokušavaju stvarati pravila. Oni samo koriste ovaj grubi način pokušaja i pogrešaka i asocijativno učenje u nekim specifičnim vrstama zadataka koji im pomažu da rade bolje od ljudi."

Međutim, ono što je zanimljivo je da golubovi koriste ovu metodu učenja koja je vrlo slična umjetnoj inteligenciji koju su osmislili ljudi.

"Slavimo koliko smo pametni što smo dizajnirali umjetnu inteligenciju, a istovremeno omalovažavamo golubove kao glupe životinje, ali principi učenja koji vode ponašanje AI strojeva prilično su slični onome što koriste golubovi."

Studiju objavljenu u časopisu iScience možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Ohio State University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->