ESA
Stroj koji osjeća vibracije padajućeg pera
U ESA-ine testne pogone stigao stroj za mjerenje mikrovibracija satelitske opreme.
Većina satelita posjeduje ograničenja u jačini mikrovibracija koje mogu utjecati na rezultate visoke kvalitete, posebice za potrebe prikupljanja znanstvenih podataka, osmatranja Zemlje i letova s ljudskom posadom.
Stoga se minimaliziranjem trešnje njihovih komponenti može dobiti snimke ultravisoke razlučivosti, precizno pratiti visinu i omogućiti stabilnost za optimalna znanstvena mjerenja.
Među komponentama podložnim neželjenoj trešnji, na satelitima se između ostaloga nalaze zamašnjaci za stabilizaciju, mehanizmi sa skeniranje, pogoni sunčevih ploča i drugi pokretni i rotirajući mehanizmi.
Kako bi se podložnost trešnji mogla testirati dok je satelit još na Zemlji, inženjeri i znanstvenici britanskog NPL-a (National Physical Laboratory), odnosno nacionalnog centra za standarde preciznih mjerenja, za ESA-u su izradili novi stroj za testiranje mikrovibracija (slika gore) izuzetne preciznosti.
Taj stroj je u stanju prepoznati ekstremno male poremećaje u satelitskim podsustavima, kao i mjeriti performanse preciznih mehanizama, pomoću šestosovinskog sustava koji može detektirati i mjeriti čak i tako male vibracije koje stvara pad ptičjeg pera.
Stroj je instaliran u ESA-inom ESTEC centru u nizozemskom Noordwijku, te je u mogućnosti činiti dvije stvari odjednom.
Njegova donja sekcija izolira ostatak mjerne opreme od vibracija koje se prenose kroz zemlju, poput nečijeg koračanja, seizmičke buke, pa čak i valova iz obližnjeg Sjevernog mora. Zahvaljujući tome, gornja sekcija mjeri sile na mikronjutnovskoj skali i obrtne sile opreme koja se testira.
Jedinica operira pod plastičnim šatorom kako bi se minimalizirale smetnje nastale od protoka zraka koje stvara klimatizacijski sustav, a u mogućnosti je raditi i u vakuumu.
Nakon što se precizno kalibrira, novi stroj će u operativnu službu ući u lipnju ove godine, a ESA trenutno smišlja ime kojim će ga krstiti, pa ako imate neku dobru ideju, javite im se putem poveznice izvora ovog članka.
Izvor: ESA
Učitavam komentare ...