Nalazite se
Članak
Objavljeno: 26.06.2016. 11:18

KM3NeT 

VIDEO: Podvodni teleskop za proučavanje neutrina

Veliki podvodni teleskop nastoji detektirati sićušne čestice koje dolaze na Zemlju iz svemira.

VIDEO: Podvodni teleskop za proučavanje neutrina

Neutrini su električki neutralne elementarne čestice iz skupine leptona kojima smo neprestano bombardirani iz svemira, a spoznaja o tome od kuda dolaze može baciti novo svjetlo na naše razumijevanje svemira, supernova i crne rupe u središtu naše galaksije.

Najveći problem je u tome što ih je jako teško detektirati, pa se stoga provode eksperimenti gigantskih razmjera pod zemljom i pod vodom.

Tim znanstvenika okupljenih u projektu KM3NeT (Cubic Kilometer Neutrino Telescope), objavio je najnovije planove u gradnji najvećeg podvodnog eksperimenta s ciljem detektiranja neutrina, koji se provodi u vodama Mediterana, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Eksperiment se sastoji od više kilometara umreženih tornjeva "kocki" sastavljenih od staklenih kugli u kojima se nalaze detektori, a svaka kugla je spojena na druge putem kabela,

Svaka kocka će biti postavljena na jednoj od tri različite lokacije i to blizu morskog dna, odnosno prva će se naći u blizini obale Francuske, druga uz obalu Italije, a treća pokraj Grčke.

Kocke moraju biti izrazito velike kako bi mogle vidjeti putanje neutrina i trebaju biti postavljene na veliku dubinu kako detektore ne bi zavaralo površinsko svjetlo. 

2016-01-04-17.15.20

Pored toga usmjerene su prema Zemlji kako bi se mogle fokusirati na neutrine najveće energije koji prolaze kroz čitav naš planet. Otkriće načina na koji se neutrini probijaju kroz naš planet moglo bi nam otkriti i druge važne informacije poput njihove mase.

Ovaj projekt je razvijan prema informacijama koje su znanstvenici dobili od manjeg ANTARES neutrino teleskopa u Mediteranu, a za njega je do sada već utrošeno oko 31 milijun eura, dok se kompletni troškovi za KM3NeT procjenjuju na 95 milijuna.

Veliki podvodni neutrino teleskop trebao bi biti dovršen 2020. godine.

Izvor: KM3NeT

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->