VIDI pi
Inteligentna pomoć nastavnicima razredne nastave
Platforma VIDI pi je namijenjena učenicima 3. i 4. razredna osnovne škole te koristi strojno učenje i umjetnu inteligenciju
Nakon samo dva mjeseca od uspješne prezentacije rezultata alfa testiranja nove obrazovne platforme VIDI pi na Carnetovoj korisničkoj konferenciji CUC u Šibeniku, koja je izazvala veliko zanimanje nastavnika, završeno je i beta testiranje ovog uzbudljivog alata. VIDI pi učiteljima omogućuje zainteresirati učenike za gradivo koje su učili te ga sad kroz igru trebaju i pokazati odgovarajući ispravno na postavljena pitanja koja u igri predstavljaju prepreke, a ujedno učeći i koncepte strojnog učenja kroz popratne aktivnosti putem kontrolera.
Četiri osnovne škole sudjelovale su u beta testiranju VIDI platforme sa gotovo 70 učenika četvrtih razreda osnovnih škola, a rezultati su čak i nas iznenadili. U vrlo visokom postotku učenici su odlučili dati „palac gore za ovaj projekt“ koji će se sada pripremati kao konačni proizvod za upotrebu u svim zainteresiranim osnovnim školama koje žele učenike motivirati da lakše usvajaju znanja i da ujedno svojim učiteljicama omogućuju lakše moderiranje nastavnog programa tijekom nastave.
Učenici su sami otkrivali tajne u igri bez velike pomoći svojih učitelja prolazeći kroz pametno osmišljenu "mrežu" pitanja i zadataka koja im je omogućila da "ožive" svog robota pomagača
U iznenađujuće visokom postotku od čak 91%, učenici su ocijenili ovu platformu visokim ocjenama te joj dali četvorke i petice, a 82% njih bi željelo vidjeti nastavak igre kako bi je mogli zaigrati ponovno. Znamo da svako dijete tog uzrasta želi igrati igru i to nije novost no kada se u potpuno ne nasilnoj igri nalaze zadaci gradiva koje su učenici učili i upravo to znanje im treba kako bi se kroz igru kretali onda to dobiva potpuno novu dimenziju uspjeha ove platforme jer učenici sami žele još pitanja kako bi stigli do cilja. Ovo je „Sveti gral“ svakog učitelja kojem je stalo da učenike motivira na usvajanje novih znanja, a u ovoj igri je već sada gotovo 2000 pitanja iz tri različita nastavna predmeta što prilično opsežno pokriva veliki dio gradiva koje učenici prolaze u 3. i 4.razredu.
Učitelji su i sami bili iznenađeni kako su s velikim žarom i u tišini potpuno samostalno prolazili kroz gustu mrežu pitanja i ponuđenih odgovora koji su im omogućavali prolaz do konačnog cilja igre.
Treba naglasiti da učitelji imaju tzv. kontrolnu ploču u kojem mogu pratiti odgovore učenika te afinitete određenih učenika prema određenom gradivu ili pak slabe točke koje nastavniku lako daju uvid što još s kime trebaju ponoviti ili pojasniti.
Dio učenika je imao priliku i isprobati softverski kontroler kojim su mogli učiti kako se uz pomoć modela strojnog učenja može razvrstavati otpad u 6 različitih klasa što im u igri omogućuje da se natječu timski i spoje virtualni svijet sa stvarnim čime osim edukacije o konceptima ML-a ovdje zapravo imaju sadržaje u proširenoj stvarnosti.
Atraktivni VIDI pi kontroler s kojim će učenici prikupljati informacije iz okoliša za potrebe VIDI platforme kako bi te aktivnosti doživljavali kao poveznicu igre sa stvarnim svijetom i ML AR modelom (Augmented reality)
Sa fakultetima Zagrebačkog sveučilišta radimo na novim algoritmima strojnog učenja koji će biti implementirani u novim nastavcima ove igre.
Svakako bi zahvalili visoko motiviranim nastavnicima koji su sudjelovali u ovom testiranju kako bi nam pomogli svojim odgovorima i iskustvima doći do poboljšanja i konačnog produkta koji bi se trebao naći u školama već iduće školske godine.
„Igra je potpuno nenasilna, a prolazak djece kroz igru je dosta opuštajući i nije stresan. Važan cilj, koji sam ja kao učitelj uočila u ovom projektu je da se od najranije dobi podučavaju, njihovoj dobi prilagođeni koncepti strojnog učenja i umjetne inteligencije. Ono što će vama biti bitno kao nastavnicima je da je igra povezana sa predmetnim kurikulumima i ishodima koji sa njima dolaze, na način da se učitelju olakša formativno praćenje učenikovog uspjeha.“, istaknula je tada Tanja Šebalj-Kocet, inače višestruko nagrađivana učiteljica-savjetnica koja je provodila alfa testiranje VIDI pi platforme a s čime bi se sigurno složili i nastavnici koji su sudjelovali u ovom beta testiranju.
Više od od 82% učenika i učitelja dalo je visoke ocjene VIDI pi platformi za učenje sa željom da VIDI pi priče čim prije dobiju nastavak
To su redom visoko motivirani učitelji koji žele upotrebom novih digitalnih tehnologija omogućiti sebi i učenicima pristup najboljim metodama učenja. Redom to su uz već spomenutu nagrađivanu učiteljicu za izvrsnost, Tanju Šebalj-Kocet, učiteljica informatike Sanja Gorupić iz osnovne škole „Davorin Trstenjak“ iz Podgajaca Posavskih, učitelj Arijan Mačkić iz osnovne škole Nikola Tesla iz Rijeke te učiteljica Vedrana Jašarević iz osnovne škole Brod na Kupi.
Što je zapravo VIDI pi?
VIDI pi je potpuno novi inovativni pristup obrazovanju kroz upotrebu novih tehnologija i gemifikacije te pokazuje koncepte koji vode individualiziranom obrazovanju u kojemu će se napredak učenja pratiti od strane nastavnika jednostavnije, a ujedno pruža potencijal da se nastavniku personaliziraju zadaci, ovisno o stupnju usvajanja znanja svakog pojedinog učenika po pojedinoj zadanoj lekciji.
Također će učitelju biti vidljiva i trenutna reakcija učenika na ovakav pristup učenju i podizanju njihove motiviranosti i fokusiranosti na nastavni sadržaj.
Platforma VIDI pi je namijenjena učenicima 3. i 4. razredna osnovne škole te koristi strojno učenje i umjetnu inteligenciju (ML i AI) kao nastavno sredstvo koje se aktiviraju putem softverskog kontrolera na mobilnim uređajima učenika ili školskom tabletu. Osnovna premisa je da učenici u igri u interakciji sa svojim okolinom pomoću zasebnog kontrolera (što može biti posebni VIDI pi uređaj ali i njihov mobitel ili školski tablet kojeg većina učenika ima) treniraju svoje ML modele uz ostvarenje predviđenih ishoda učenja.
Softverski VIDI pi kontroler u obliku .apk s kojim učenici putem svojih školskih tableta mogu realizirati aktivnosti potrebne za napredovanje u VIDI pi platformi te se natjecati u timovima (na slici je prikazana aktivnost prepoznavanja otpada iz okoliša u svrhu pravilnog razvrstavanja i recikliranja)
Zanimljivost je da su za potrebe alfa testiranju unutar VIDI pi platforme korišteni avatari koji su bili nacrtani prema licima stvarnih učenika i učiteljica.
VIDI pi će se tijekom drugog polugodišta školske godine 2022/2023 naći u testnom korištenju u desetak odabranih hrvatskih osnovnih škola nakon čega će u komercijalizaciju ući u jesen 2023. kao prva hrvatska edukacijska gemificirana platforma namijenjena učenju osnovnih koncepata strojnog učenja ali kao jako snažan alat kojeg nastavnici razredne nastave mogu koristiti u provjeri znanja, učenju novog gradiva i neposrednom praćenju učenika u njihovom svladavanju nastavnog gradiva. S obzirom na dosadašnji veliki interes, nadamo se velikom odazivu škola za daljnje testiranje i naravno upotrebu u svojem radu.
Učitavam komentare ...