Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.07.2016. 12:48

University of Stuttgart 

Predstavljen najmanji objektiv na svijetu

Znanstvenici 3D printanjem proizveli objektiv koji je tek dvostruko deblji od vlasi kose.

Predstavljen najmanji objektiv na svijetu

Tehnologija 3D printanja u posljednjih je nekoliko godina pokrenula revoluciju u proizvodnji kompleksnih objekata, kako onih velikih poput kuća, tako i sićušnih, poput objektiva koji su izradili znanstvenici Sveučilišta u Stuttgartu.

Koristeći ultrakratke laserske pulsove u kombinaciji s optičkim vlaknima, njemački znanstvenici su proizveli objektive koji su tek dvostruko deblji od vlasi ljudske kose.

Kako bi im to uspjelo, znanstvenici su femtosekundne laserske pulsove trajanja kraćeg od 100 femtosekundi fokusirali kroz mikroskop, u tekući fotorezistentni premaz koji se nalazio na staklenom supstratu, odnosno optičkom vlaknu.

Dva fotona crvene laserske zrake valne dužine od 785 nm su simultano apsorbirana u fokus, te izložena premazu, što je dovelo do umrežavanja i učvršćivanja polimera.

Laserska zraka je usmjeravana skenerom ili pomicanjem supstrata preko supstrata.

Mikroobjektiv s tri leće

Nakon toga neizloženi premaz je ispran otopinom, što znači da je samo čvrsti prozirni polimer ostao u formi optičkog elementa.

Znanstvenici kažu kako se korištenjem ove metode mogu izrađivati optički objekti s preciznošću većom od jednom mikrometra. Precizno "zapisivanje" 3D laserom ne omogućuje samo izradu sferičnih leća, već i površina poput paraboloida, te optičkih sustava objektiva s dvije ili tri leće, što otvara vrata ka korekcijama aberacija i sustavima za mikrooptičko snimanje vrhunske kvalitete.

Znanstvenici smatraju da će ova metoda 3D printanja optike na tako maloj skali dovesti do pojave sićušnih kamera za dronove koji neće biti veći od pčele, dok će autonomnim automobilima i robotima pružiti najmanje moguće senzore.

Ovo također znači da će i optički sustavi za nadzor i špijuniranje biti još manji, pa će James Bond i društvo koristiti kamere koje će biti skoro nevidljive golim okom.  

Izvor: University of Stuttgart

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->